[21500107]

Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej w Sierpcu już po raz dziewiąty ogłosiła konkurs literacki dla dzieci i młodzieży. Obejmował on cztery grupy wiekowe, tj. od klas drugich szkoły podstawowej po maturzystów. 14 VI 2012 r. poznaliśmy jego laureatów.
Dyrektor Biblioteki, pani Maria Wiśniewska, w swoim wystąpieniu podkreśliła, że „celem konkursu jest między innymi umożliwienie młodym ludziom realizowania siebie poprzez tworzenie, a także rozbudzanie fantazji i wyobraźni literackiej”.
W pełni udało się to grupie uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Sierpcu.
Gościem specjalnym uroczystości był inspektor Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego pan Marek Zdrojewski, który zaznaczył, że w czasach kiedy powszechna staje się jak najkrótsza forma wyrażania myśli, jaką są SMS-y, „ważne jest pielęgnowanie słowa pisanego i jego tworzenie”.
Do oceny konkursowych prac powołane zostało jury w składzie:
pan Piotr Strugała – przewodniczący, instruktor do spraw teatru CKiSz,
pani Ewa Jeziórska – polonistka,
pani Magdalena Staniszewska – z ramienia Biblioteki,
pan Mariusz Turalski – radny i Przewodniczący Komisji Spraw Społecznych Powiatu Sierpeckiego, społecznik.
Jurorzy nie znali nazwisk autorów prac. Aby ich ocena była jak najbardziej obiektywna, swoje teksty młodzi twórcy podpisali jedynie pseudonimem.
Spośród 57 utworów poetyckich i prozatorskich nadesłanych przez 30 uczestników jury w grupie szkół średnich nagrodziło siedmioro uczniów, w tym pięcioro z naszej szkoły.
W kategorii poezja:
I miejsce – Aleksandra Penszyńska, kl. II g, wiersz „Wyznania z wyrzutem”
II miejsce – Karina Ilona Piotrowska, kl. I e, wiersz „Upadek”.
W kategorii proza:
I miejsce – Marcin Buczyński, kl. II c – „Ja i Ja, czyli my - panowie Peranocke”
II miejsce – Justyna Lisicka, kl. II f – „Ciche tykanie”
III miejsce – Paulina Okraszewska, kl. I e – „Ucieczka”.
Po wręczeniu nagród Dyrektor Biblioteki oddała głos jednej z jurorek. Na stronie https://www.sierpc.com.pl/ w relacji z tego wydarzenia napisanej przez panią Magdę Staniszewską pojawiła się informacja: „Warto zauważyć, że zwycięzca w kategorii szkoły średnie, Marcin Buczyński, już po raz drugi został laureatem konkursu. Dwa lata temu był autorem zwycięskiego opowiadania «Historia Artefaktów». Potwierdził tym samym swoje umiejętności pisarskie. O zdolnościach Marcina wypowiedziała się jedna z jurorek, Ewa Jeziórska, która pochwaliła walory literackie opowiadania młodego autora. Zwróciła uwagę na bogate słownictwo, wciągającą fabułę oraz podjęty temat, dotyczący spraw eksperymentów naukowych i etyki”[opowiadanie Marcina liczy 40 stron, a jego tematem jest zagadnienie klonowania ludzi].
Wszystkim wymienionym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.