Kościółek na krakowskim Rynku.

Kościółek na krakowskim Rynku.

Kościół św. Wojciecha
Ta niepozorna budowla to jeden z najstarszych zachowanych kościołów w Krakowie. Według przekazanej przez Jana Długosza legendy, na tym miejscu miał głosić kazania przed swoją wyprawą do plemienia Prusów św. Wojciech.
Na pamiątkę pod koniec XI w. wystawiono tu romański kościółek z portalem i ścianami z białego kamienia.
W XVII w. kościół uległ barokowemu przekształceniu. Podniesiono i otynkowano ściany, a całość nakryto kopulą.
Chcąc wejść do wnętrza, trzeba zejść schodkami w dół, gdyż z upływem wieków poziom Rynku znacznie się podniósł.
W dolnej części kościoła znajduje się muzeum, w którym wyeksponowano dla zwiedzających poszczególne etapy dokonanej w XVIII w. rekonstrukcji kościoła oraz zaprezentowano prace archeologiczne wraz ze znaleziskami.

dodane na fotoforum:

toni60

toni60 2011-07-07

To chyba najstarszy krakowski kościół pw. św. Wojciecha.

ibek47

ibek47 2011-08-06

" Kościół św. Wojciecha – kościół znajdujący się na Rynku Głównym w Krakowie. Pierwotnie romański, w XVII i XVIII wieku przebudowany w stylu barokowym.

Wedle tradycji w tym miejscu miał głosić kazania św. Wojciech, a na pamiątkę tego wydarzenia miał powstać drewniany kościółek. Podczas badań archeologicznych odsłonięto pod obecną budowlą relikty wcześniejszej, murowanej, z przełomu X i XI wieku. Obecna romańska świątynia powstała w 2. połowie XI lub na początku XII wieku. W 1404 roku, dzięki bp Piotrowi Wyszowi Radolińskiemu, kościół został prebendą uniwersytecką. W 1453 wygłaszał tu swoje kazania Jan Kapistran. Na początku XVII w. budowla uległa barokizacji: podwyższono ściany kościoła, całość budowli nakryto kopułą, wytynkowano romańskie mury oraz wybudowano od strony zachodniej nowe wejście. Przebudową kierowali prof. Walenty Fontana oraz ks. Sebastian Mirosz. W 1711 roku dobudowano zakrystię, w 1778 – kaplicę bł....

ibek47

ibek47 2011-08-06

" W 1711 roku dobudowano zakrystię, w 1778 – kaplicę bł. Wincentego Kadłubka.

Budowla jest jednonawowa, nakryta eliptyczną kopułą, z prosto zamkniętym prezbiterium. Do nawy przylegają dwie nisze (pastoforia). Od północy do kościoła przylega zakrystia w formie zbliżonej do półkolistej absydy, od południa – prostokątna kaplica Kadłubka. Do wnętrza świątyni prowadzi późnobarokowy portal (2. połowa XVIII). Wyposażenie wnętrza jest barokowe, z ok. połowy XVIII wieku. W ołtarzu głównym znajduje się XVII-wieczny obraz z Matką Bożą Większą. Kopuła jest współcześnie polichromowana przez Eugeniusza Czuhorskiego. W tęczy wisi XV-wieczny krucyfiks. Kaplica ma sklepienie kolebkowe z lunetami, znajduje się w niej obraz Kadłubka przypisywany Szymonowi Czechowiczowi.

W podziemiach kościoła znajduje się ekspozycja związana z historią Rynku. "

Cytat z Wikipedii

ewusia

ewusia 2017-10-18

Z tej wysokości rynek wygląda ciekawiej i można
go lepiej zobaczyć.

dodaj komentarz

kolejne >