Muzeum Mazowieckie w Płocku.

Muzeum Mazowieckie w Płocku.

Szczególne miejsce w zbiorach muzeum zajmuje światowej klasy kolekcja sztuki secesyjnej (największa w Polsce).

Są tu prace najwybitniejszych twórców tego kierunku: Wyspiańskiego, Malczewskiego, Mehoffera, Laszczki, Laliqua, Galle.

W całej Polsce trudno o bardziej wyczerpujący zapis magicznej epoki fin de siecle’u.

Muzeum w Płocku powstało w 1821 r. z inicjatywy członków Towarzystwa Naukowego w Płocku, na podstawie reskryptu nr 1/7097 Komisji Rządowej Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego Królestwa Polskiego. Jest ono najstarszym muzeum publicznym w kraju, powołanym do istnienia na skutek decyzji władz Królestwa Polskiego. Muzeum istniało do roku 1836, z końcem lat trzydziestych jego działalność jednak całkiem zamarła. Wznowienie działalności płockiego muzeum nastąpiło wraz z reaktywowaniem w 1907 roku Towarzystwa Naukowego w Płocku, którego statut przewidywał stworzenie tego rodzaju placówki.

Pieczołowicie gromadzone zbiory muzealne mocno ucierpiały podczas okupacji niemieckiej. Chociaż nie były one specjalnie likwidowane, to jednak o niektóre obiekty, zwłaszcza przyrodnicze, w ogóle się nie troszczono. Zniszczeniu uległo też część zbiorów historyczno-kulturalnych, tj. broń, czy ceramika polska z Korca, Baranówki i Nieborowa. Straty te były wynikiem przejęcia budynków muzealnych przez władze niemieckie i umieszczenia w nich biura rachunkowości rolnej i wypożyczalni książek oraz oddziału SS. Po wojnie starano się jak najszybciej uporządkować zdziesiątkowane zbiory i zorganizować na nowo ekspozycję, którą otwarto już 1 grudnia 1945 roku.

W 1968 roku określając profil działalności muzeum przewidziano, iż będzie ono gromadziło zbiory ilustrujące dzieje Mazowsza oraz sztukę secesyjną. Dodanie nowej specjalizacji, odnoszącej się do sztuki przełomu XIX i XX wieku, było wynikiem wyjątkowego powodzenia wystawy czasowej Secesja w Polsce zorganizowanej w Płocku w 1967 roku. Należy podkreślić, że ekspozycja ta stanowiła pierwszą muzealną prezentacją sztuki secesyjnej w Polsce. W 2004 r. siedzibą Muzeum Mazowieckiego w Płocku stała się kamienica mieszcząca się przy Tumskiej 8. W jej wnętrzu obejrzeć można wystawę w całości poświęconą secesji i sztuce Młodej Polski.

Dziś zwiedzamy :

- Salę Art Déco - ekspozycję udostępniono do zwiedzania w maju 2007 roku. Zaprezentowane zostały na niej najnowsze nabytków Muzeum Mazowieckiego w Płocku, które od kilku lat gromadzi nową kolekcję sztuki z okresu XX-lecia międzywojennego. Na wystawie obejrzeć można zarówno meble, rzemiosło jak i obrazy z tego okresu (m.in. Witkacego, Z. Pronaszki, J. Rudnickiego)

- Wnętrza Secesyjne - aranżacja mieszczańskiego mieszkania z ok. 1900 roku. W dziesięciu salach mieszczących się na pierwszym i drugim piętrze muzeum odtworzono wygląd dwóch secesyjnych apartamentów z przełomu XIX i XX wieku. W skład wystawy wchodzą: 2 pokoje stołowe, 2 salony, gabinet pana domu, biblioteka, 2 sypialnie, buduar, pokój dziecka. Wszystkie wnętrza wypełniają oryginalne zestawy mebli, przedmioty użytkowe i dekoracyjne, dzięki którym uchwycony został charakter i styl secesyjnego wnętrza z ok. 1900 roku.

Na zdjęciu : Lampa witrażowa wykonana wg projektu J.Mehoffera

zosiab

zosiab 2010-11-14

ładne zdjęcie i ciekawy opis:)

aaggaaa

aaggaaa 2010-11-15

:):):)
Przepiękna lampa....
Pozdrawiam...

rudy13

rudy13 2010-11-15

taką lampką to bym nawet w domu nie pogardziła... rozsiewa miłe i ciepłe światło....

sousse

sousse 2010-11-16

Urocza....

aazja

aazja 2010-11-16

Dziękuję bardzo za wspaniałą wycieczkę po muzeum ..za opis i zdjęcia ..jak tylko mi czas pozwoli to pojadę i będę podziwiać to wszystko w realu ...pozdrawiam..)

szept4

szept4 2010-11-16

Piękna lampa:))

dodaj komentarz

kolejne >