Spycimierz

Spycimierz

Wioska jest malowniczo położona na wzniesieniu ponad starorzeczem Warty.

Przecinają ją wąskie uliczki wciskające się między domy i posesje. Wiele budynków zbudowanych jest z występującego w okolicy wapienia.

To urocze miejsce ma liczącą wiele setek lat, udokumentowaną historię.

Przed wiekami istniał tu gród, wspomniany w kronice Galla Anonima z roku 1107. Zbudowano go na miejscu, w którym krzyżowały się piesze szlaki : z Pomorza na Ruś oraz z Łęczycy do Kalisza. Według opisu był to obiekt pierścieniowaty, o stosunkowo niewielkich rozmiarach a urządzenia obronne składały się z wału drewniano - ziemnego, zwieńczonego drewnianym ostrokołem.

Właśnie w tym grodzie był więziony arcybiskup Marcin - stronnik Zbigniewa, brata Bolesława Krzywoustego. Konflikt zbrojny między braćmi wywołało dążenie Bolesława do podbicia Pomorza , które przy podziale księstwa na dzielnice przypadło Zbigniewowi.

Spicymierz wymieniony jest także w bulli papieża Innocentego II w 1136 r. jako gród książęcy, a w dokumencie Konrada Mazowieckiego z 1236 r. wspomniano o kasztelanie spicymierskim. Warownia była siedzibą kasztelana do poczatków XIV wieku, czyli do przejścia grodu w prywatne ręce Pawła Ogończyka.

W 1331 roku stary gród został doszczętnie spalony przez Krzyżaków, którzy korzystali z przepraw przez Wartę w rejonie Spicymierza. Badania archeologiczne wykazały, iż w jakiś czas po spaleniu w miejscu byłej warowni, usypano niewielki stożek, na którym wzniesiono drewniane umocnienia i zabudowania pełniące funkcję prywatnej siedziby. Arcybiskup Jarosław Bogoria Skotnicki przejął to miejsce w 1347 r. W dokumencie przekazania wydanym w imieniu króla obiekt określono jako castrum czyli zamek.

Wraz z powstaniem zamku arcybiskupiego w pobliskim Uniejowie, rola Spycimierza zmalała i przypuszcza się, że obiekt przestał istnieć już w końcu XIV wieku.

Grodzisko położone jest pomiędzy nurtem rzeki a starorzeczem, tuż obok wsi i bardzo wyraźnie wyodrębnia się spośród otaczających go łąk. Prowadzi do niego polna droga a okoliczna ludność nazywa je "Górą" lub "Kasztelanką".

dodane na fotoforum:

troll50

troll50 2011-07-06

re:
trzeba ich przechytrzać:))

dorocik

dorocik 2011-07-07

re: za cudnie by było gdyby wszystkie owady sobie siedziały i na mnie grzecznie czekały :)))

dodaj komentarz

kolejne >