tres2b

tres2b 2024-03-28

Od lat 80. XIX wieku plac pełnił funkcję targowiska, na którym początkowo handlowano świniami, a później również bydłem.
Od 16 stycznia 1917 nadano mu nazwę Plac Zgody.
W 1930 decyzją Rady Miasta na terenie placu Zgody powstał dworzec obsługujący linie autobusowe łączące Kraków z miejscowościami podkarpackimi.
Getto krakowskie zostało utworzone 3 marca 1941 decyzją gubernatora dystryktu krakowskiego – Ottona Wächtera, a sam plac stał się jego centralnym punktem.
W 2005 plac został przebudowany, m.in. rozebrano i odbudowano od podstaw budynek dworca autobusowego.
Po zakończeniu przebudowy na placu odsłonięto pomnik upamiętniający krakowskie getto i krakowskich Żydów składający się z 70 krzeseł.
Inspiracją dla jego twórców, Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka, był opis z książki Tadeusza Pankiewicza Apteka w getcie krakowskim, w którym autor wspominał sprzęty wynoszone na plac podczas akcji opróżniania domów po ostatnich mieszkańcach getta.

maniek4

maniek4 2024-03-28

Getto krakowskie i Plac Getta

Data 3 marca 1941 roku na zawsze odmieniła historię i postrzeganie Placu. Wtedy to utworzone zostało Getto krakowskie, a Plac stał się jego centralnym punktem. Z terenu getta wysiedlono wszystkich Polaków, za wyjątkiem jednego – syna wspomnianego wcześniej aptekarza Józefa, Tadeusza Pankiewicza. W budynku dworca utworzono posterunek policji, a tuż obok niego znajdował się mur getta. Była w nim jedna furtka piesza i jedna większa brama. Od strony mostu na murze znajdowała się tablica, która mówiła o tym, że jest to dzielnica żydowska i ruch w obie strony może odbywać się tylko na podstawie przepustek. Przez środek Placu, po przekątnej, biegła ulica, która była przedłużeniem ulicy Targowej. Aktualnie jej przebieg wspomina specyficzne ułożenie kostki na Placu. Plac getta był świadkiem dramatycznych wydarzeń. To tutaj odbywały się zbiórki i selekcja przed zsyłkami do obozów. Pierwsze rozstrzelanie mieszkańców getta miało miejsce także na Placu, 4 czerwca 19...

maniek4

maniek4 2024-03-28

....42 roku. Życie straciło wtedy co najmniej 111 osób. Ostatnie rozstrzelanie odbyło się podczas akcji likwidacji getta 13 marca 1943 roku. Żydów pochowano w zbiorowej mogile na terenie KL Plaszow. Zagrabiony wtedy majątek był tak duży, że jego selekcja trwała na placu do połowy grudnia. Z netu

dodaj komentarz

kolejne >