Matka 10 dzieci....

Matka 10 dzieci....

Kaplica pałacowa.
Wzniesiona w latach 1903-1909 wg projektu Jana Heuricha mł. Wzorowana na kaplicy królewskiej z Wersalu. W prezbiterium witraż ze sceną Zwiastowania, pozostałe witraże z dekoracją geometryczną i herbem Zamoyskich. Ołtarz zdobiony brązami (figurami aniołów, główkami puttów i motywami roślinnymi: antepedium z przedstawieniem złożenia do grobu) odlanymi przez francuską firmę Le Val d'Osne. Organy z mechanizmem grającym organolą, zbudowane w 1907 roku przez niemiecką firmę E. F. Walckera w Ludwigsburgu. Wykuta w białym marmurze kopia nagrobka Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej (oryginalny nagrobek dłuta Lorenzo Bartoliniego w kościele Santa Croce we Florencji).Rodzina Zamoyskich

Zamoyscy byli jednym z najznamienitszych rodów polskiej arystokracji. Jan Zamoyski, uchodzący za twórcę rodu, był kanclerzem i hetmanem wielkim koronnym. Należał do najwybitniejszych ludzi swojej epoki. Był założycielem Zamościa - miasta idealnego, stworzył także Akademię Zamojską oraz Ordynację Zamojską. Aleksander Zamoyski nie miał tylu zasług, zmarł także niespodziewanie w 1800 roku w młodym wieku. Zgodnie z porozumieniem rodzinnym, Kozłówka znalazła się w rękach jego siostry, księżnej Anny Sapieżyny, jednak prawo dożywotniego korzystania z pałacu przysługiwało także wdowie po Aleksandrze, Marii z Granowskich.

Po bezpotomnej śmierci Aleksandra nad Zamoyskimi zawisła groźba wygaśnięcia rodu. Jednak dzięki małżeństwu Stanisława Zamoyskiego - XII ordynata - z Zofią Czartoryską, ród został ocalony. Zofia z Czartoryskich Zamoyska, uznawana za jedną z najpiękniejszych kobiet Polski i Europy, urodziła dziesięcioro dzieci - siedmiu synów i trzy córki. Dzieci wychowywane były w duchu patriotycznym, kulcie pracy i nauki, zgodnie z maksymą rodzinną: "już tak jest, że my się rodzimy nie dla siebie, ale dla kraju".

W 1836 roku trzeci syn Stanisława i Zofii, hrabia Jan Zamoyski, kupił od ciotki, Anny Sapieżyny dobra kozłowieckie. Bardzo dbał o pałac, ale w nim jednak nie zamieszkał. W 1870 roku podarował te dobra swemu synowi Konstantemu, który żenił się z Anielą Potocką. Państwo młodzi osiedli w Kozłowce na stałe. I tak rozpoczął się okres świetności tego pałacu.

maria

maria 2012-08-14

Niezwykły ten nagrobek :))

andaba

andaba 2012-08-14

Brr, po co komu kopia nagrobka?

himitsu

himitsu 2012-08-15

Piękne zdjęcia i wyczerpujące opisy.

mery50

mery50 2023-08-19

Byłam w Kozłówce ale nie widziałam tego nagrobka.
Widocznie nie byłam w kaplicy pałacowej.
Zwiedzałam z przewodnikiem.
https://www.garnek.pl/mery50/28797851/kozlowka

(komentarze wyłączone)