zamek myśliwski w Promnicach

zamek myśliwski w Promnicach

Historia Promnic zaczęła się w XVI wieku. Wtedy to biskup Baltazar von Promnitz wykupił ziemię Wolnego Państwa Pszczyna. W skład jego terenów wchodziły właśnie Promnice. Z początku miasto było własnością rodu Anhaltów, potem – Hochbergów.

Zamek w Promnicach został wybudowany w latach 1760-1766. Wzniósł go ród Promnitzów. Inicjatorem budowy był ostatni potomek staropolskiej szlachty – Jan Adam Promnitz. Projektował go nadworny architekt tej rodziny – Jan Jahne z Żar koło Żagania. W połowie XIX wieku został on odbudowany przez Jana Henryka XI Hochberga (tytułującego się Herzog von Pless). Na miejscu chylącego się już ku upadkowi dworku Promnitzów stanął zameczek z widocznymi wpływami niemieckimi. Prace budowlane skończyły się w 1861 roku. Drewniane stropy, schody, drzwi i podłogi zachowały się do dziś w niemal nienaruszonym stanie. Stanowił on wówczas leśną rezydencję rodziny Hochbergów. Zaprojektował go nadworny architekt pszczyński – Oliwer Pawelt. Niestety 24 września 1867 roku obiekt spłonął w niewyjaśnionych okolicznościach.

Rok później odbudowano go za sumę 3600 marek w złocie. Pracami budowlanymi zajął się J.Böehme z Pszczyny. To urokliwe miejsce upodobała sobie żona Jana Henryka XV – Maria Teresa Cornwalis West (księżna Daisy). Zameczek w Promnicach został wybudowany z myślą o najznakomitszych gościach zapraszanych na polowania w Puszczy Pszczyńskiej. Miasto to odwiedzały takie persony jak: Wilhelm I Friedrich Ludwig von Hohenzollern – król Prus i Wilhelm II – cesarz Niemiec. Pod koniec lat 30-tych zameczek przeszedł w ręce Skarbu Państwa. Wtedy to dzieci Jana Henryka XV oddały Promnice, jako część opłaty spadkowej. Na początku pieczę nad tym zabytkowym obiektem pełniły Lasy Państwowe, a następnie przejęły go kolejne kopalnie i zrzeszenia górnicze. W 2003 roku Promnice ponownie stały się własnością Skarbu Państwa. W tym samym roku miało tu miejsce spotkanie prezydentów Polski, Węgier, Słowacji i Czech.

kolejne >

mpmp13

mpmp13

archiwum

ulubieni

+ dodaj do
ulubionych

[?]

olala12

olala12 2012-09-27

piękny zameczek

jerry61

jerry61 2012-09-27

Piękne są takie budowle

andaba

andaba 2012-09-27

Wyjątkowo ślicznie!

ankam

ankam 2012-09-27

Wyjątkowa pogoda i światło podkreślają piękno szachulcowych murów!

hannae

hannae 2012-10-02

Dla mnie Martusiu , jest to zdjecie najpiekniejsze - swiatlo i cien , przepieknie pokazalas to , teraz tylko odpowiedny komentarz napisac - a to zdjecie - warte jest tego .

dodaj komentarz

kolejne >

X

Serwis garnek.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies