Gąsiorek

Gąsiorek

Gąsiorka najłatwiej zaobserwować, gdy czatuje w dobrze wyeksponowanym miejscu – na słupach, drutach trakcji elektrycznej czy wierzchołkach wysokich krzewów. Poluje na owady, a nawet mniejsze kręgowce, takie jak drobne gady, gryzonie i płazy. Nawet niewiele mniejsze od niego zwierzęta nie mogą czuć się bezpiecznie w zasięgu jego wzroku. Atakuje w locie albo pikuje na obrany cel prosto z gałęzi, na której siedział. Nadwyżki jedzenia Gąsiorek nabija na cierniste gałęzie. Taka spiżarnia przydaje się przede wszystkim w sezonie lęgowym.

Samce od razu po powrocie z zimowiska zajmują terytoria gniazdowe i przystępują do lotów tokowych. W tym okresie są bardzo rozśpiewane. Gdy uda się przywabić partnerkę, wspólnie wybierają miejsce na gniazdo. Najczęściej jest ono umieszczane wewnątrz gęstego, kolczastego krzewu, na wysokości do 2 m nad ziemią. Partnerzy budują je wspólnie, z gałązek, korzonków i kłączy, a następnie wyściełają delikatnymi trawami, włosiem zwierząt i piórami. W tak przygotowanym gnieździe samica składa najczęściej 5–6 jaj. Wysiadywanie zaczyna po złożeniu ostatniego. Młode wykluwają się po około dwóch tygodniach. Początkowo są ogrzewane przez matkę, a ojciec zajmuje się dostarczaniem pokarmu. W późniejszym okresie oboje rodzice karmią pisklęta. Młode opuszczają gniazdo po 14–16 dniach, ale nadal przebywają w jego pobliżu, gdzie są dokarmiane przez rodziców.

Stopniowo rodzina się rozdziela. Samiec przejmuje opiekę nad większą częścią potomstwa, a samica –nad pozostałymi młodymi. Gąsiorki wyprowadzają jeden lęg rocznie, jednak w przypadku jego utraty ponownie składają jaja. Ptaki te bywają mamkami młodych kukułek, a ich gniazda są stosunkowo częstym celem kukułczych podrzutów.https://jestemnaptak.pl/atlas-ptakow/gasiorek/

(komentarze wyłączone)