Miłego dnia:)

Miłego dnia:)

...wraz z Daisy pozdrawiamy z Pszczyny....

Księżna Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless pochodziła ze znanej, acz w początkach XIX w. już zubożałej, angielskiej rodziny arystokratycznej Cornwallis-West. W 1891 r. poślubiła majętnego księcia pszczyńskiego Hansa Heinricha XV Hochberga, jednego z najbogatszych arystokratów niemieckich. Po ślubie zamieszkała na zamku w Książu, ale z czasem bardziej ceniła sobie pałac w Pszczynie (niem. Pless). Była osobą ciepłą, przyjaźnie nastawioną do otoczenia. Była zdegustowana atmosferą, warunkami higienicznymi i sztywną etykietą dworską, jakie panowały w ówczesnych Niemczech. Próbowała zaadaptować niektóre ze zwyczajów będących w jej kraju, ale nie zawsze potrafiła przełamać panujące tutaj zasady. Dzięki niej jednak przy każdym pokoju gościnnym w Książu i Pszczynie powstały łazienki. Wiele lat prowadziła szeroką działalność charytatywną i społeczną w Wałbrzychu i Pszczynie. Potrafiła się dzielić swoim bogactwem – często urządzała bale charytatywne, na których sama chętnie śpiewała (co przyprawiało o zgorszenie \"sztywnych\" niemieckich arystokratów). Ufundowała w Wałbrzychu sierociniec dla dzieci, przychodnię dla pracujących matek i szkołę dla ubogich dziewcząt. Na jej polecenie specjaliści zlikwidowali w Wałbrzychu problem zanieczyszczenia przepływającej przez to miasto rzeki Pełcznicy, w przeszłości źródła wielu epidemii.
Podczas I wojny światowej Daisy pomagała rannym żołnierzom w szpitalu polowym niezależnie od tego, po której stronie walczyli. Pracowała w pociągach sanitarnych na frontach serbskim, francuskim i austriackim. Słała apele do rządów o ludzkie traktowanie jeńców wojennych. Fakt ten, jak i jej angielskie pochodzenie sprawiły, że próbowano zakazać jej działalności charytatywnej. Podczas II wojny światowej starała się pomagać więźniom usytuowanego w pobliżu Wałbrzycha obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, dostarczając im paczki żywieniowe. Ostatnie lata życia spędziła na wózku inwalidzkim, prawdopodobnie cierpiąc na stwardnienie rozsiane. Zmarła w 1943 roku w Wałbrzychu.
Pamięć o niej jakby zamarła, dopiero po 1989 r., między innymi z przyczyn promocyjno-wizerunkowych, pamięć o pięknej księżnej Daisy wśród społeczności Wałbrzycha oraz Pszczyny zaczęła odżywać. W końcu grudnia 2007 uhonorowano ją granitowym obeliskiem i płaskorzeźbą przy siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu, a na pszczyńskim rynku stanęła \"ławeczka księżnej Daisy\".
Z okazji 140. rocznicy urodzin księżnej Marii Teresy Oliwii von Pless na zamku w Pszczynie w czerwcu 2013 r. otwarto wystawę czasową \"Klejnoty księżnej Daisy\".
Powstał również film dokumentalny jej poświęcony \"Daisy. Wspomnienie minionego świata\". Ponadto, w roku 1987, powstał polski fabularny film historyczny w reż. Filipa Bajona \"Magnat\"), luźno oparty na dziejach rodziny książąt pszczyńskich Hochberg von Pless (w filmie nazwisko zmieniono na von Teuss) od roku 1900 do czasów hitlerowskich (1938). Rolę Daisy kreowała w nim Maria Gładkowska (nagroda im. Zbyszka Cybulskiego).

elap6

elap6 2015-07-10

O widzę dwie księżne.... Tylko ta kolorowa bardziej wyluzowana :-)
Byłam w obu zamkach i oba są piękne chociaż trochę wyszabrowane.

arata

arata 2015-07-10

Pszczyna to moje ulubione miasto.
Jestem z nim bardzo związana.
W końcu 5 lat chodzenia tam do technikum zrobiło swoje.
Pozdrawiam serdecznie:)))

barkabk

barkabk 2015-07-10

...też mam zdjęcie na tej ławeczce...pozdrawiam i miłego piąteczku zyczę....

barkabk

barkabk 2015-07-10

...rok temu Daisy miała fioletowy tiulowy szal na szyi...

renia53

renia53 2015-07-11

fiu fiu fiu.... ;)mosz odwaga tak księżnej łapka na ramie ...haa...

dodaj komentarz

kolejne >