[15505401]

W prezbiterium znajduje się ołtarz główny w stylu art déco, wykonany z marmuru i alabastru w latach 1930-1934 według projektu Ludomiła Gyurkovicha i Józefa Szostakiewicza ze zmianami wprowadzonymi przez Wawrzyńca Dayczaka. Nad ołtarzem wznosi się baldachim wsparty na czterech kolumnach. Ołtarz przed wojną był oświetlany u góry. Pierwotnie zdobiło go dziewięć rzeźb Janiny Reichert-Toth. Zachowały się jedynie dwie figury aniołów w zwieńczeniu baldachimu. Stojąca na centralnym piedestale pod baldachimem figura św. Elżbiety została przeniesiona do transeptu a jej miejsce zajęła trzymetrowa rzeźba Najświętszego Serca Pana Jezusa z kaplicy bocznej. Figury klęczących aniołów pochodzące z bocznych piedestałów umieszczono w oknach apsydy za ołtarzem.

Z pierwotnego wyposażenia kościoła zachowała się poza ołtarzem głównym tylko ambona.


W 1989 lwowscy Polacy rozpoczęli remont kościoła; mieli nadzieję, że kościół będzie przekazany katolikom. Firma „Energopol” zajęła się odbudową hełmów wież, które znajdowały się w krytycznym stanie.

W 1991 Lwowska Rada Miejska postanowiła przekazać świątynię kościołowi greckokatolickiemu. 24 lipca 1991 odprawiono w kościele pierwszą mszę w obrządku wschodnim a kościół powtórnie poświęcono dodając do dotychczasowego wezwania św. Elżbiety św. Olgę.

Od tego też czasu trwają powolne prace nad restauracją wnętrza i nowym wyposażeniem, prowadzone przez lwowskich artystów i konserwatorów.

Wewnątrz odrestaurowano ołtarz główny, ambonę, położono nową posadzkę: w nawach i kaplicach – z kamienia sztucznego a w prezbiterium – z jasnego alabastru. Znajdującą się niegdyś w ołtarzu głównym figurę św. Elżbiety odrestaurowano i umieszczono w zakończeniu prawej nawy bocznej. W lewej nawie ustanowiono nową figurę drugiej patronki świątyni, św. Olgi.

Z ołtarza głównego usunięto figury św. Stanisława i bł. Jakuba Strzemię oraz adorujących aniołów i przeniesiono je na galerię absydy za ołtarzem. W ich miejscu ustawiono figurę Najświętszego Serca Pana Jezusa, znajdującą się pierwotnie w kaplicy.

Ściany prezbiterium za ołtarzem głównym wyłożono płytami alabastrowymi.

W siedem górnych okien absydy oraz w okna kaplic bocznych wstawiono nowe witraże autorstwa lwowskiego witrażysty Walerego Szalenki (1996 – 1998).

W niszach części ołtarzowej umieszczono nowe figury 12 apostołów, wykonane przez studentów college’u im. I. Trusza.

W kruchcie przy wejściu do świątyni ustanowiono tablicę pamiątkową dla uczczenia 400-lecia Unii brzeskiej (1596 –1996) i odrestaurowano dwa krucyfiksy, autorstwa P. Wójtowicza.

Remont kościoła kontynuowano też w pierwszych latach XXI w.

Wirtualna panorama wnętrza:
https://daily.lviv.ua/?page=virtual_lviv&subpage=020_1_flash

dodane na fotoforum:

sabcias

sabcias 2011-06-14

pozdrawiam serdecznie i milutkiego wieczorku zycze ;o))

dodaj komentarz

kolejne >