[24184279]

Po wojnie władze sowieckie mało się przejmowały losem tego obiektu sakralnego. Spalone wnętrza, częściowo zniszczona budowla nie wzbudzały entuzjazmu. O odnowieniu synagogi przez dłuższy czas nawet mowy nie było, natomiast powstał pomysł, by ją rozebrać i zwolnić trochę miejsca dla nowych budowli. Chciano uczynić tak, jak w przypadku innych budynków w Żółkwi, które ucierpiały na skutek działań wojennych.
Gdyby nie Andrij Szular, naczelny architekt Ziemi Lwowskiej, synagogę spotkałby los innych budowli sakralnych, które władze sowieckie bezlitośnie niszczyły, stosując materiały wybuchowe i ciężki sprzęt. Pan Andrij nalegał, żeby synagoga została zachowana oraz wywalczył pieniądze dla prowadzenia niektórych prac konserwatorskich.

dodane na fotoforum:

tim76

tim76 2012-12-16

После войны государству нужно было восстанавливать промышленность, им было не до храмов в атеистическом государстве. НО многие ценные памятники в Советском Союзе реставрировали и сохраняли!

pabloz

pabloz 2012-12-16

Na Ukrainie mnóstwo obiektów niszczeje,zwłaszcza sakralnych,rzymskokatolickich. Szczęście miały niektóre klasztory (zamienione na monastyry) i pałace. Generalnie,brakuje środków na remonty.

slav43

slav43 2012-12-16

Bardzo wiele obiektow tak sakralnych, jak i pałacowych sowieckie wojska paliły na terenach Polski ( szczególnie zachodniej) na wiwat. Azjatycka dzicz. Przykładem może być wspaniały zamek w Kamieńcu Ząbkowickim. Szlachetne marmury zostały rozebrane i wywiezione na wschód jako zdobycz wojenna a częsć została zużyta przy budowie słynnego "tortu imienia Lenina" w Warszawie.

pabloz

pabloz 2012-12-16

Temat-rzeka,niestety...

tim76

tim76 2012-12-16

slav43
В Польше тоже сносили храмы:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Sob%C3%B3r_%C5%9Bw._Aleksandra_Newskiego_w_Warszawie

tim76

tim76 2012-12-16

Ага…всё разрушили, всё вывезли. :) Красная Армия освобождала Европу от фашизма. И сколько этим людям пришлось пережить за эти годы ада, это вам не на клавиатуре буквы набирать. Я знаю, так как у меня родственники умирали от голода в блокадном Ленинграде.

pabloz

pabloz 2012-12-16

Coś czuję,że trudno tutaj będzie pogodzić Wasze oceny. Tyle korzyści ile krzywd . Lata stalinowskie dla Polski,jako narodu były okrutne...

pabloz

pabloz 2012-12-16

Tim,Dla Polaków cerkwie były symbolem rosyjskiego panowania nad Wisłą.
http://www.polityka.pl/historia/1525733,1,historia-zburzonych-cerkwi.read

tim76

tim76 2012-12-16

Я говорил не о деспоте Сталине, а о солдатах…. Чувствуешь разницу?!
А если говорить о храмах, мне очень понравилась это выступление здравомыслящего поляка:«Wystarczy pójść na Plac Saski i popatrzeć na odarte kopuły na wpół zniszczonego soboru. Tylko nie mówcie panowie, że on musiał być zniszczony jako pomnik niewoli. Powiedziałbym, że dopóki on stoi, jest najlepszym pomnikiem dla przyszłych pokoleń, uczącym je, jak można szanować i strzec swojej ojczyzny, rozebrany będzie haniebnym pomnikiem nietolerancji i szowinizmu! Nie sposób nie zwrócić uwagi na to, że w tym soborze są wybitne dzieła sztuki,

tim76

tim76 2012-12-16

w które włożono wiele duchowych sił najlepszych synów sąsiedniego narodu – i ci, którzy tworzyli te dzieła sztuki, nie myśleli o żadnej polityce. Polski naród czuje to, a także poważne skutki takiego postępowania i już tworzy swoją legendę dotyczącą zniszczenia soboru... Ale naszych politykierów to w żaden sposób nie porusza. A przecież przyjeżdżają cudzoziemcy – Anglicy, Amerykanie – patrzą na to ze zdziwieniem, fotografują, a fotografie rozpowszechniają po całym świecie, naturalnie razem z opinią o polskiej kulturze i cywilizacji».

tim76

tim76 2012-12-16

Тему можно закрывать!

pabloz

pabloz 2012-12-16

Zamykam,zamykam...Jak już pisałem,temat-rzeka.Życie toczy się dalej.

jolkas

jolkas 2012-12-17

dyskusja na temat bardzo drażliwy.....

dodaj komentarz

kolejne >