Dolina Śmierci

Dolina Śmierci

(na zdj.wieś Iwla,u wylotu doliny)

Dolina Śmierci to fragment doliny rzeki Iwelki (lub Iwełki, Iwielki) pomiędzy szczytami Dania i Chyrowa, w pobliżu wsi Chyrowa, Iwla oraz Głojsce w województwie podkarpackim.

W dniach 11-14 września 1944, w trakcie operacji dukielsko-preszowskiej, toczyły się w tym rejonie ciężkie walki pomiędzy oddziałami pancernymi Armii Czerwonej i Wehrmachtu. Straty po obu stronach sięgnęły dziesiątek tysięcy zabitych i rannych, a ślady po bitwie widoczne były w terenie jeszcze wiele lat po wojnie. W związku z tym miejscowa ludność nazwała to miejsce Doliną Śmierci. Nazwa ta przyjęła się w kartografii i historiografii[1].

Dolina Śmierci to głęboka dolina V-kształtna, w którą wciśnięte są pojedyncze wsie, otoczone lasami. Ukształtowanie terenu tylko pogłębiało trudności i straty jednostek pancernych, które musiały walczyć w takich warunkach, próbując przedrzeć się w tym miejscu przez łańcuch Karpat lub bronić przed ostrzałem.

Nazwa Dolina Śmierci bywa niekiedy niesłusznie używana jako określenie terenu całej operacji dukielsko-preszowskiej[2]. W rzeczywistości obszar działań w czasie operacji był o wiele większy i wykraczał poza dolinę Iwelki.

dodane na fotoforum:

kolejne >

pabloz

pabloz

archiwum

ulubieni

+ dodaj do
ulubionych

[?]

stachs7

stachs7 2010-01-26

Ciekawa historia.Pozdrawiam.

kasiafo

kasiafo 2010-01-26

Ślicznie pozdrawiam w mrożne przedpołudnie , ciepełka życzę i pogody ducha :))
ciekawa fotka i opis pod nią kawał histori...

ivyman

ivyman 2010-01-26

wspaniały opis. Ileż ja się ciekawych rzeczy na Garnku codziennie dowiaduję Dziś była lekcja historii, dziękuję :))

majaki

majaki 2010-01-27

ech i człowiek sobie wędruje po Beskidzie Niskim ... czasami nikogo nie spotykając ... i myśli o tym ile tam ludzi zginęło
mówię Wam ciarki przelatują

pabloz

pabloz 2010-01-27

Czyli w wakacje,wiadomo gdzie przyjechać...;)

majaki

majaki 2010-01-27

nooooo Beskid Niski ma swój klimat ...
historyczno -spacerowy ;)... gór tam za bardzo nie ma ale za to te cerkwie, spokój i skansen w Zyndranowej :) i błoto po uszy ...i człowieka żywego nie ma (ale za to ile duchów ;) )...

pabloz

pabloz 2010-01-27

Na pewno będę tu zaglądał.Już dziś zapowiadam fotorelacje.
Cerkiewki wyjątkowo komponują się z krajobrazem Beskidu,no i Bieszczad też...:)

dodaj komentarz

kolejne >