Krynickie pomniki

Krynickie pomniki

W Krynicy znajdują się pomniki wybitnych osób, związanych bezpośrednio lub pośrednio, z uzdrowiskiem. Jednym z nich jest popiersie Adama Mickiewicza, obok którego w stroju ludowym stoi dziewczyna z naręczem kwiatów. Niektóre źródła podają, że jest to Maria Wereszczakówna, młodzieńcza miłość poety. Jednak bardziej prawdopodobne wydaje się, iż Mickiewiczowi towarzyszy Zosia z poematu „Pan Tadeusz”. Pod popiersiem widnieje napis zaczerpnięty z Epilogu tegoż dwunastozgłoskowca, a mianowicie
„ Droższy niż laur Kapitolu
Wianek rękami wieśniaczki osnuty
Z modrych bławatków i zielonej ruty”.
Wzniesienie pomnika na Deptaku, u stóp Góry Parkowej w miejscu, gdzie w XIX wieku odbywały się uroczystości patriotyczne, było pomysłem Edwarda Odyńca, ostatniego żyjącego przyjaciela poety. Przyjeżdżał on do Krynicy i podczas pobytu w sierpniu 1883 roku wystąpił z takim projektem.
Pomnik powstał w 1906 roku, a jego autorem był Antoni Sulima Popiel(1865 – 1910), absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, wybitny polski rzeźbiarz. Terenem jego artystycznej działalności był głównie Lwów, gdzie wykonał posąg Justitia do westybulu Pałacu Sprawiedliwości, pomnik Mickiewicza oraz rzeźby dla Teatru Wielkiego.

(https://krynica.org/index.php?pomnik-adama-mickiewicza)