Dolnośląskim szlakiem...

Dolnośląskim szlakiem...

WLEŃ


Największą atrakcją turystyczną gminy Wleń jest zamek, najstarszy murowany zamek w Polsce. Wokół zamku roztacza się Rezerwat Przyrody Góra Zamkowa. Występuje tu wiele cennych gatunków roślin, m. ni. czosnek niedźwiedzi, tulipanowiec, parzydło leśne, lilia złotogłów.

Pierwszy gród powstał na Górze Zamkowej już w X wieku, za panowania Bolesława Chrobrego. W XII wieku pojawiły się elementy kamienne, w tym 6 –boczna wieża, kaplica, część mieszkalna oraz mur obwodowy. Jednym z właścicieli zamku był Henryk Brodaty, który w 1214 roku nadał Wleniowi prawa miejskie. XIX i XX- wieczni historycy niemieccy przedstawiają zamek we Wleniu jako ulubione miejsce pobytu żony Henryka Brodatego - Jadwigi Śląskiej. Pamięć o św. Jadwidze i jej dobrych uczynkach przetrwała we Wleniu do dziś. Kilka lat temu z inicjatywy nauczycieli i dyrekcji Zespołu Szkół we Wleniu utworzono ścieżkę dydaktyczną ku jej czci, przy której ustawiono tablice przedstawiające teksty i ryciny dot. życia świętej.

Zamek często zmieniał właścicieli, był rozbudowywany i wielokrotnie oblegany. W czasie wojny 30 –letniej, w roku 1646, został wysadzony przez wojska cesarskie i przez wiele lat pozostawał w ruinie. Od czterech lat prowadzone są prace ratujące zabytek, na które uzyskano dofinansowanie z MKiDN oraz środków RPO. Do tej pory wydatkowano ponad 4 mln zł. Obecnie trwa IV etap prac przy budowli, mających na celu dalszą konserwację murów kamiennych oraz remont baszty. W przyszłym roku obiekt najprawdopodobniej zostanie udostępniony zwiedzającym i z zamkowej baszty znów będzie można podziwiać przepiękną panoramę Karkonoszy, Gór Kaczawskich i Pogórza Izerskiego.

(http://www.wlen.pl/index.php?id=20)

dodane na fotoforum:

kolejne >

panib

panib

archiwum

ulubieni

+ dodaj do
ulubionych

[?]

(brak komentarzy)

dodaj komentarz

kolejne >