Dolnośląskim szlakiem....

Dolnośląskim szlakiem....

Zapora Wodna Pilchowice jest drugą co do wysokości (po Solinie) i drugą co do wieku zaporą w Polsce. Ponadto jest to najwyższa w naszym kraju zapora kamienna oraz łukowa.

Długość korony wynosi 270 metrów.

Pierwsze zapory znajdujące się na terenie Polski zbudowali Niemcy . Dlatego też najstarsze polskie tamy znajdują się na zachodzie kraju, a dokładnie w Województwie Dolnośląskim. Znajduje się tam miedzy innymi Zapora Leśna (najstarsza w Polsce) a także niezwykle wysoka Zapora Pilchowice.

Na początku naszego stulecia, po serii pustoszących Dolny Śląsk powodzi, na 17-kilometrowym, przełomowym odcinku Bobru powstały trzy sztuczne jeziora: Modre, Wrzeszczyńskie i Pilchowickie. Największym z kaskady górnego Bobru jest najniżej położone Jezioro Pilchowickie. Wszystkie trzy zapory zaprojektowali i wykonali Niemcy.

Zapora Pilchowice została zbudowana z kamieni łączonych betonem. Dzisiaj ta technika budowania została zapomniana, jednak na początku XX w. niemal wszystkie zapory miały taką konstrukcję.

Woda ze zbiornika zasila turbiny elektrowni, znajdujące się w wyglądającym jak dom rodzinny budynku u stóp zapory.

Jak na tamte czasy Elektrownia Pilchowice wytwarzająca ponad 8 MW energii elektrycznej była cudem techniki. Kanał upustowy jak przy większości konstrukcji łukowych znajduje się z boku korony. W przeciwieństwie do innych zapór kanał zbudowano na kształt schodów. Takie rozwiązanie wyhamowuje wodę, która w przeciwnym wypadku zmyłaby budynek elektrowni, usytuowany w tak nietypowym miejscu. Dlatego schodkowy kanał upustowy spotyka się rzadko.

(https://www.budowle.pl/building,zapora-pilchowice.html)

dodane na fotoforum:

fenix12

fenix12 2009-08-26

Co Ty?! Obiekty strategiczne fotografujesz? No wiesz... hehehehe;)

ilonka61

ilonka61 2009-08-27

super widoczek-pozdrawiam

trawka

trawka 2009-08-27

wow!!! wielgaśna!!!

dodaj komentarz

kolejne >