Ogrzewanie za pomocą pomp ciepła

Ogrzewanie za pomocą pomp ciepła

Nowoczesne budownictwo poszukuje ekologicznych i tanich sposobów na ogrzewanie budynków. Jednym z nich jest pompa ciepła, czyli urządzenie przypominające niewielką lodówkę lub kocioł grzewczy, którego zadaniem jest nie tylko ogrzewanie budynku, ale również wody użytkowej.

Jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepła wykorzystują przemiany termodynamiczne, które dla przeciętnego człowieka nie są zjawiskiem nowym - zachodzą w każdej lodówce lub klimatyzatorze. Działanie pompy ciepła tym różni się od działania lodówki, że zachodzące w niej procesy mają ogrzewać, a w lodówce ochładzać wnętrze.

Standardowa pompa ciepła do prawidłowego działania potrzebuje dwóch źródeł - dolnego i górnego. Dolnym źródłem może być grunt, woda lub powietrze. Górnym zwykle jest woda, rzadko powietrze. Sama pompa nie wytwarza więc ciepła, a jedynie przekazuje je między dwoma źródłami.

Korzyści z ogrzewania pompą ciepła

Ogrzewanie budynku i wody pompą ciepła jest bardzo ekologiczne. Działanie urządzenia nie emituje do atmosfery trujących dymów i nie wydziela szkodliwych substancji. Wręcz przeciwnie - korzysta z naturalnych źródeł energii, które są dla człowieka na wyciągnięcie ręki i nic nie kosztują. Koszty - to druga zaleta. Ogrzewanie pompą ciepła jest tańsze niż zwykłym kotłem na olej lub gaz. Większa jest cena samej instalacji, jednak oszczędności w rachunkach za ogrzewanie szybko zwracają poczynioną inwestycję.

Rodzaje pomp ciepła

Na rynku dostępne są trzy rodzaje pomp ciepła. Podział został skonstruowany w oparciu o rodzaj źródła dolnego, jaki wykorzystuje dana pompa. Można więc nabyć pompę wodną, powietrzną lub gruntową.

Najtańsze i najłatwiejsze w instalacji są pompy powietrzne, jednak ich efektywność znacznie spada w zimie, kiedy są najbardziej potrzebne. Bardziej efektywne są pompy wodne. Ich źródłem dolnym są wody gruntowe, których temperatura nawet w zimie nie spada poniżej 8°C. Najbardziej popularne są jednak pompy gruntowe z gruntowymi wymiennikami ciepła -
http://konterm.pl/pompy-ciepla/

kolejne >

pawel74

pawel74

archiwum

ulubieni

+ dodaj do
ulubionych

[?]

(brak komentarzy)

dodaj komentarz

kolejne >