Bydgoszcz

Bydgoszcz

Zaprojektowanie planu tej budowli powierzono berlińskiej firmie architektonicznej "Gropius und Schmieden". Projektantem budynku był Martin Philipp Gropius (1824-1880).

Projekt nowego budynku dla Dyrekcji Kolei został w 1885 przedłożony do rozpatrzenia na obradach Landtagu. Koszty budowy obliczone na ok. 2,5 miliona marek okazały się za wysokie, w związku z czym nastąpiła konieczność przerobienia planu i obniżenia kosztów inwestycji. Ponieważ Martin Gropius już nie żył, zmiany jego planów podjął się, zgodnie ze wskazówkami głównego radcy budowlanego Schmeitzera, krajowy inspektor budowlany Bergmann. Pod budowę nowego gmachu wyznaczono teren przy ulicy Dworcowej 63, ok. 20 m od rzeki Brdy i 300 m od dworca kolejowego.

Prace przy wznoszeniu budynku rozpoczęto latem 1886, stan surowy osiągnięto pod koniec 1887, a prace wykończeniowe trwały do połowy 1888. Kierownictwo budowy stanowili: inspektor budowlany Bergmann i mistrz budowlany Dahms. Instalacja wodnokanalizacyjna i centralnego ogrzewania powstawała pod nadzorem rządowego mistrza budowlanego Richtera. Wnętrza obiektu zostały zaprojektowane z użyciem bogatych form architektonicznych i zdobień, które miały podkreślać znaczenie, dostojeństwo i powagę urzędu.

W efekcie prac powstał okazały trzykondygnacyjny budynek z dwupoziomowym poddaszem, który zalicza się do dnia dzisiejszego do najbardziej reprezentacyjnych budynków municypalnych w Bydgoszczy.

Krótko po wybudowaniu głównego gmachu jego otoczenie wzbogacone zostało o nieduży budynek znajdujący się przy ul. Królowej Jadwigi oraz o szereg budynków gospodarczych m.in. garaże i kotłownię z charakterystycznym, wysokim kominem.

Koncepcja projektu (zarówno wyglądu jego elewacji, jak i wnętrz ) miała odzwierciedlać pruski oficjalny styl architektury. W przypadku gmachu dyrekcji nawiązano do stosunkowo rzadko wykorzystywanego w sztuce oficjalnej Prus manieryzmu[

dodane na fotoforum:

extensa

extensa 2009-11-16

Piękny ten budynek... Tak myślałam, że to niemiecki styl, który zresztą bardzo mi się podoba. Znów nam trochę historię przybliżyłaś. Dzięki i miłego popołudnia:)))

gadzina

gadzina 2009-11-16

no tak teraz widzę dlaczego przypomina

sbaska

sbaska 2009-11-17

piękne, solidne, monumentalne.......... budynek nadal należy do kolei?
dobrej nocki Lucynko

dodaj komentarz

kolejne >