Cerkiew parafialna św. Mikołaja w Radomiu.

Cerkiew parafialna św. Mikołaja w Radomiu.

Początek prawosławia w tym rejonie związany jest z ucieczką w XVIII wieku greckich kupców przed prześladowaniami tureckimi. Założyli oni w Opatowie parafię, która w 1837 roku przeniesiona została do Radomia. Pierwsza cerkiew znajdowała się w kompleksie klasztorno-kościelnym przerobionym na więzienie. Po okresie rozkwitu przyszedł kryzys I wojny światowej, kiedy to przestały funkcjonować wszystkie prawosławne świątynie w mieście. Aktualnie w jednej z nich, położonej w centrum miasta mieści się rzymskokatolicki kościół garnizonowy. Ale do rzeczy…. W 1839 roku parafia prawosławna otrzymała parcelę, na której urządzono cmentarz prawosławny. Po latach przerwy parafia prawosławna wznowiła działalność dopiero w 1959 roku i wtedy też otrzymała subwencję na budowę cerkwi. Budowę rozpoczęto na cmentarzu prawosławnym dopiero w 1980 roku a w 1983 została wstrzymana z uwagi na błędy konstrukcyjne. Budowę wznowiono w 1986 roku a ukończono ją po 6 latach. (na podst. wiki)
Nawrzucałem fotek z fragmentów cmentarza pamiętających jego początki w XIX wieku oraz pomnik żołnierzy radzieckich poległych w okresie II Wojny Światowej w walkach i wyzwolenie Radomia i jego okolic.

dodane na fotoforum:

gosha47

gosha47 2014-05-14

Witaj!
Fascynujące są te miejsca kultu prawosławnych, ja po raz pierwszy miałam okazję zobaczyć wnętrze cerkwi - nawet ten najsłynniejszy, jedyny w Polsce porcelanowy ikonostas w cerkwi św. Mikołaja w Białowieży. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś wrócę na Podlasie ;)
Pozdrawiam Marku :)

gniewko

gniewko 2014-05-15

Piękna cerkiew !!!
Pozdrawiam serdecznie w słoneczny poranek :)

tim76

tim76 2014-05-15

Привет! В традициях греческой школы архитектуры.

dodaj komentarz

kolejne >