ZAPRASZAMY NA TRAKT KRÓLEWSKI

ZAPRASZAMY NA TRAKT KRÓLEWSKI

ul. Krakowskie Przedmieście

NIEGRZECZNYCH ZAPRASZAJĄ TU ROZMOWĘ

Pałac Wesslów ( pałac Ostrowskich lub Poczta Saska), powstał w połowie XVIII w. – obecnie siedziba Prokuratury Apelacyjnej i Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości
Najpierw późnobarokowy pałac stanowił własność generała Franciszka Jana Załuskiego, starosty grójeckiego. W 1761 sprzedał go Teodorowi Wesslowi, podskarbiemu koronnemu, który w 1764 sprzedał go Antoniemu Ostrowskiemu, biskupowi kujawskiemu, późniejszemu prymasowi. Pałac wielokrotnie zmieniał właścicieli.
W 1780 kupił go na użytek poczty Franciszek Ignacy Przebendowski - wojewoda pomorski i dyrektor poczty. Od tego czasu w pałacu mieściła się poczta przeniesiona z kamienicy Wasilewskich. Poczta znajdowała się tu do 1874. Gdy w 1882 przystąpiono do poszerzania ulicy Trębackiej zburzono narożną trzyokienną kamienicę przylegającą do pałacu. W następstwie tego gruntownie przebudowano pałac według projektu architektów Aleksandra Woydego i Władysława Marconiego ścinając narożnik i dając nową elewację od poszerzonej ulicy. Dobudowano też trzecie piętro. Od 1887 w pałacu mieściła się przez czas jakiś redakcja \'Kuriera Codziennego\' i \'Tygodnika Ilustrowanego\'.
W okresie międzywojennym miał tu siedzibę antykwariat \'Pałac Sztuki\'. Rok 1944 przyniósł pożar budynku. Po wojnie przywrócono mu wygląd sprzed przebudowy w 1882, rekonstrukcją kierował Jan Bieńkowski.

dodane na fotoforum:

fritka1

fritka1 2010-07-03

Piękne zdjecie

eualia

eualia 2010-07-03

I choćby świat się walił,
a słońce zgasło też,
nie rzucaj w kąt marzeń
to życia Twego sens
CIEPLUTKO POZDRAWIAM
PIĘKNYCH SNÓW DOBRANOC:)

prelud

prelud 2010-07-03

No proszę... fajną wycieczkę urządziliście po Krakowskim Przedmieściu:))
Re: Zostawiłam dwie:)

elza100

elza100 2010-07-03

Piękny zabytkowy budynek:-) I jego historia ,ciekawa:-)

dodaj komentarz

kolejne >