ŚWIĄTECZNA WARSZAWA

ŚWIĄTECZNA WARSZAWA

Figura Matki Boskiej Pasawskiej – rzeźba wotywna Matki Boskiej, znajduje się na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie w pobliżu Placu Zamkowego i jest drugim – po Kolumnie Zygmunta z 1644 – najstarszym pomnikiem Warszawy.

est dziełem rzeźbiarza i architekta Józefa Bellottiego. Została wzniesiona w roku 1683, jako ufundowane przez rzeźbiarza wotum dziękczynne za ocalenie go wraz z rodziną od zarazy, która w roku 1677 nawiedziła Warszawę, a także za zwycięstwo króla Jana III Sobieskiego w odsieczy wiedeńskiej.
Nazwa figury pochodzi od faktu, że rzeźba była wzorowana na słynącym cudami obrazie Matki Boskiej, który znajduje się w kościele pielgrzymkowym Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych w niemieckiej Pasawie (niem. Passau). Obraz w pasawskim kościele jest wierną kopią obrazu ołtarzowego z Innsbrucku, dzieła Lucasa Cranacha Starszego z roku 1537, sporządzoną w roku 1620. Przed tym obrazem w okresie najazdu tureckiego modlił się cesarz Leopold I wraz z małżonką o wyzwolenie Wiednia z oblężenia. Po pokonaniu Turków obraz ogłoszono cudownym obrazem monarchii habsburskiej. Wiele kopii tego obrazu znalazło się w kościołach na terenie całej Austrii.
Figura stoi na cokole z piaskowca. Na czterech stronach cokołu wykuto inskrypcje w języku łacińskim lub włoskim. Figura została ukoronowana w latach 30. XIX wieku. W 1852 dokonano restauracji na koszt generała Aleksandra Haukego \"z wdzięczności za ocalenie R.P. 1852, kiedy ciężka grasowała cholera\", o czym głosił napis na postumencie. Dawne korony z cynkowej blachy, pomalowane na niebiesko, zostały sumptem Haukego zastąpione żelaznymi złoconymi w ogniu. Figura znajdowała się dawniej w bardziej południowej części Krakowskiego Przedmieścia (w stronę obecnego skweru Mickiewicza), w roku 1866 została przeniesiona na obecne miejsce.
Po obu stronach figury w roku 1880 ustawiono ozdobne latarnie. W roku 1905 cokół figury podniesiono, ustawiając go na kamiennej podbudowie o cechach architektury secesji. Dodano też ogrodzenie z kutego żelaza na kamiennych słupkach.
Warszawska figura szczęśliwie przetrwała powstanie warszawskie. Została odnowiona w roku 2001 staraniem Franza Batthyany’ego i prowadzonej przez niego firmy

dodane na fotoforum:

zosia1

zosia1 2014-01-06

Dziękuję za bardzo ciekawy opis......

mery50

mery50 2014-01-06

Jak cudnie !
Ciekawy opis.

szalon

szalon 2014-01-06

ciekawy opis pięknej fotki:)

baygel1

baygel1 2014-01-06

Ja uwielbiam figury Matki Boskiej. U nas tez jest kilka i zawsze mnie wzruszają.

dodaj komentarz

kolejne >