KALWARIA PACŁAWSKA - JASNA GÓRA PODKARPACIA  c.d.

KALWARIA PACŁAWSKA - JASNA GÓRA PODKARPACIA  c.d.

na Kalwaryjskich Dróżkach

Kalwaria ma swoje kilkuwieczne tradycje. Powstanie sanktuarium było dyktowane chęcią \"przeniesienia\" Jerozolimy do Polski, tak aby i u nas można było chodzić po ścieżkach Pańskich, tak jak chodzą pielgrzymi w Jerozolimie. Osoby dramatu Drogi Krzyżowej - zostały w Kalwarii wprowadzone później, ale nigdy nie przesłoniły, a tym bardziej nie zastąpiły duchowego misterium, jakim jest przeżywanie Męki Pańskiej. Wizualne przedstawianie tajemnic religijnych ma służyć pogłębieniu rozważanych prawd wiary.
Teatralne przedstawianie Męki Pańskiej nie jest bynajmniej oderwaniem od przeżyć religijnych. Widowiskowe przedstawienie tragedii Golgoty może być pewną formą ewangelizacji. Przedstawienie może wzbogacić w wiadomości o zdarzeniu, ale przede wszystkim może dostarczyć wzruszeń i ułatwić przeżycia religijne. Obecnie w Europie i na świecie mamy znaczną liczbę przedstawień Męki Pańskiej. Kalwaryjskie misterium pasyjne posiada jednak swoją własną specyfikę. Jest wyjątkowe na tle innych przedstawień pasyjnych. Podstawowym założeniem, na którym opiera się odrębność Kalwarii, jest przeświadczenie, że sanktuarium jest przede wszystkim miejscem pielgrzymkowym. To przeświadczenie dyktuje hierarchię wartości i ważności. Najważniejsze dla omawianego sanktuarium jest zawsze to, co mieści się w celach każdej prawdziwej pielgrzymki.

W pełni świadoma pielgrzymka udaje się do wybranego sanktuarium mając na celu wartości religijne. Intencją każdej z grup pątniczych, czy osób indywidualnych winno być pogłębienie wiary, rozpamiętywanie dziejów zbawienia, a także naprawa własnych dróg życia i prośby w osobistych potrzebach. Sanktuarium kalwaryjskie istnieje po to, by te intencje doczekały się swej realizacji.
Misterium pasyjne w Kalwarii jest przedstawiane tylko w bezpośredniej bliskości i w czasie samego Wielkiego Tygodnia i jest wkomponowane w ramy liturgiczne. Misterium Wielkiego Czwartku kończy Msza św. i adoracja Najświętszego Sakramentu. Procesja Wielkiego Piątku kończy się obrzędem ściśle liturgicznym na ten dzień dla całego Kościoła. Dla wielu pielgrzymów zwłaszcza z dalszych miejscowości pozostaje trudnością uczestnictwo w Misterium dlatego też w sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową mogą oni uczestniczyć w pierwszej części misterium, a w Niedzielę Palmową udać się na Golgotę za Jezusem, a następnie w sanktuarium po Mszy św. wziąć udział w nabożeństwie pasyjnym Gorzkich Żali.

dodane na fotoforum:

mery50

mery50 2014-09-03

ŚLiczny kolaż.

lisek52

lisek52 2014-09-03

Wow......:)

oskos12

oskos12 2014-09-04

pięknie

dodaj komentarz

kolejne >