KOŚCIÓŁ FARNY ŚW. JAKUBA PIOTRKÓW TRYBUNALSKI

KOŚCIÓŁ FARNY ŚW. JAKUBA PIOTRKÓW TRYBUNALSKI

Gotycki kościół pochodzi z przełomu XIV i XV wieku. Około roku 1674 dzięki Kazimierzowi Wielkiemu wzbogacił się o dwie kaplice barokowe po obu stronach nawy.
Świątynia jest oszkarpowana, z węższym i niższym prezbiterium zamkniętym wielobocznie. Od strony zachodniej do fasady świątyni przylega siedmiokondygnacyjna wieża (przełom XIV i XV wieku, 55 metrów wysokości) nakryta barokowym hełmem, ze strzelnicami, ostrołukowymi i półkolistymi oknami oraz kruchtą w przyziemiu.
W nawie i prezbiterium istnieją do dzisiaj pochodzące z początku XVI wieku gwiaździste sklepienia, oddzielone ostrołukowo.
W świątyni znajduje się gotycki obraz „Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny” z 1510 r. autorstwa Marcina Czarnego, ucznia Wita Stwosza. Namalowane temperą na desce dzieło miała podarować kościołowi królowa Bona.
W piotrkowskiej farze w XVII i XVIII wieku odprawiane były uroczyste nabożeństwa inaugurujące obrady wszystkich sejmów koronnych, a potem, aż do roku 1792 – uroczyste inauguracje sesji Trybunału Koronnego.

dodane na fotoforum: