2013.09.15 Trewir - Niemcy

2013.09.15 Trewir - Niemcy

https://www.youtube.com/watch?v=8SDi_f0Zq7E

Trewir – romantyczna spuścizna i francuski czar

Trewir, założony w 16 roku p.n.e. jako Augusta Treverorum za panowania rzymskiego cesarza Augusta, jest znany nie tylko jako najstarsze miasto Niemiec, ale również jako najważniejsze centrum antycznych zabytków i skarbów sztuki. Widać to już w samej Porta Nigra, najlepiej zachowanej bramie miejskiej antycznego świata i dzisiejszej wizytówce miasta nad Mozelą (Mosel).

Augusta Treverorum czy może Novaesium, Trewir czy Neuss – nie będziemy tu rozstrzygać, które z tych miast jest najstarsze w Niemczech. Pewne jest natomiast, że już Rzymianie nadali Trewirowi rangę miasta. Miasto to kształtowali rzymscy cesarze, później biskupi, książęta elektorzy i mieszczanie. Tutaj zachowały się wspaniałe zabytki architektoniczne światowej rangi – z których wiele w 1986 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, które snują dziś swoją opowieść o dawnych, burzliwych dziejach. Porta Nigra, amfiteatr i słynne termy cesarskie (Kaiserthermen), w których wygrzewali się Rzymianie, czy relikty term Barbary (Barbarathermen) z II wieku a także stary Most Rzymski (Römerbrücke), wykorzystywany do dziś jako ważny trakt komunikacyjny, świadczą o wspaniałości miasta już za czasów starożytnych. Głębokie wrażenie wywierają również średniowieczne budowle, takie jak katedra św. Piotra (Dom St. Peter), która jest najstarszą katedrą w Niemczech, czy wczesnogotycki kościół Najświętszej Marii Panny (Liebfrauenkirche). Bliskie sąsiedztwo Francji czuć głównie po dobrym smaku. Doskonałe restauracje serwują dania na najwyższym poziomie sztuki kulinarnej, jakich nie powstydziłaby się najbardziej nawet wyrafinowana kuchnia. Wielkie wina znad rzek Mozela, Saara i Ruwer odgrywają przy tym ważną rolę, a winiarskie wyroby z tego regionu niezmiennie zachwycają na licznych festynach miejskich i świętach wina. Wielkim corocznym wydarzeniem jest trwający przez cały miesiąc festiwal „Mosel WeinKulturZeit”. W tym czasie w Trewirze i jego okolicy można skosztować najlepszych pod każdym względem dzieł sztuki kulinarnej – dobry powód, by zabawić w Trewirze cały miesiąc.


Średniowieczny Rynek Główny (Hauptmarkt) z późnogotycką Steipe (dawną salą bankietową władz miejskich), Czerwonym Domem (Rotes Haus), kościołem św. Gangolfa (St. Gangolf), Krzyżem Rynkowym (Marktkreuz), fontanną św. Piotra (Petrusbrunnen) i biegnącą tuż obok uliczką Judengasse, opactwo benedyktyńskie św. Macieja (Benediktinerabtei St. Matthias) i pełniące funkcje obronne wieże mieszkalne, takie jak Wieża Frankońska (Frankenturm) czy Wieża Jerozolimska (Turm Jerusalem), to kolejne miejsca, których nie można pominąć spacerując po zabytkowym Trewirze. Przechadzka po mieście to również dobra okazja, aby w Muzeum Miejskim Kolegiaty św. Szymona (Stadtmuseum Simeonstift) zobaczyć olbrzymią makietę miasta z okresu największego rozkwitu za czasów rzymskich lub w Reńskim Muzeum Regionalnym (Rheinisches Landesmuseum) obejrzeć antyczne znaleziska i fragmenty mozaikowych posadzek. W Trewirze przyszedł na świat Karol Marks – jeden z największych niemieckich filozofów. I mimo, iż dziś nie ma już wielu zwolenników jego teorii, warto zobaczyć dom, w którym się urodził (Karl-Marx-Haus). Mimo tak wielkiego nasycenia duchem i historią, Trewir ze szkołą wyższą i uniwersytetem jest młodym i tętniącym życiem miastem, wspaniałym połączeniem przeszłości i teraźniejszości. Wszędzie