Elektrownia szczytowo - pompowa na górze Żar.

Elektrownia szczytowo - pompowa na górze Żar.

Elektrownia wykorzystuje jako zbiornik dolny zaporowe Jezioro Międzybrodzkie, którego zapora znajduje się w Porąbce. Górny zbiornik (całkowicie sztuczny) wybudowany jest na szczycie góry Żar. Sama elektrownia (sztolnie wodne, transportowe, pomocnicze, komora maszynowni) mieści się w wydrążonym wnętrzu tej góry. Lustro Jeziora Międzybrodzkiego znajduje się na wysokości około 318 m n.p.m., a zbiornika górnego na wysokości około 750 m n.p.m., co daje tzw. średni spad statyczny 432 m. Czas pracy w szczycie wieczornym (produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem wody ze zbiornika górnego) to 4 godziny. Czas pompowania wody do zbiornika górnego to 5,5 godziny. Sprawność cyklu elektrowni wynosi 75%. Elektrownia jest udostępniona do zwiedzania.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Elektrownia_Por%C4%85bka-%C5%BBar

kolejne >

sejenia

sejenia

archiwum

ulubieni

+ dodaj do
ulubionych

[?]

pox2gi

pox2gi 2009-07-25

na szczycie góry.......ale pewnie kolejką można wjechać :))

sejenia

sejenia 2009-07-25

Można kolejką dojechać i zwiedzić elektrownię.

doowa

doowa 2009-07-25

No to musi być interesująco...)

gkoscie

gkoscie 2009-07-26

ale interesująco opisujesz działanie elektrowni...piękne też są wszystkie zdjęcia....wiele wysiłku włożyłas Helenko , by nam to w sposób przystępny i ciekawy pokazać...nie miałam o tym pojęcia do tej pory...dziękuję i pozdrawiam

dodaj komentarz

kolejne >

X

Serwis garnek.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies