Zegar równikowy ...

Zegar równikowy ...

jest prostym i jednocześnie niezwykle ciekawym zegarem słonecznym. Podstaw teoretycznych wyjaśniających zasadę działania tego zegara można doszukiwać się już w Średniowieczu. W XIII wieku marokański matematyk Abul-Hasan Ali w swojej pracy poświęconej instrumentom astronomicznym wspomina o możliwości zastosowania w konstrukcji różnych zegarów słonecznych , zamiast gnomonu (czyli wskazówki prostopadłej do powierzchni Ziemi) wskazówki nachylonej zgodnie z osią obrotu Ziemi zwanej polosem. Zmiana ta w znaczny sposób zwiększyła dokładność odczytu czasu uniezależniając go od pór roku. Dziś nie wiadomo kto pierwszy skonstruował zegar równikowy, wiadomo jednak na pewno , że już w 84 roku naszej ery w odległych Chinach uczeni Fu-An i Chia-Kuei skonstruowali przyrząd do obserwacji astronomicznych tzw. sferę armilarną, przy budowie której zastosowali pierścień umieszczony w płaszczyźnie równika . Wspomniany przyrząd już wtedy mógł być używany jako zegar słoneczny. Przy konstruowaniu zegara inspirowano się pracami znanego twórcy zegarów słonecznych Roberta Adzema . W tym przypadku zegar równikowy składa się z dwóch charakterystycznych elementów . Są to :
pierścień równoległy do równika ziemskiego , na którym znajduje się podziałka godzinna określona w ten sposób , że każdej zmianie godziny odpowiada zmiana w odległości o 15 stopni
wskazówka położona równolegle do osi ziemskiej , czyli w tym przypadku pod kątem równym szerokości geograficznej miejsca zainstalowania zegara.

W zależności od konstrukcji zegara równikowego wskazówka rzuca cień na skalę godzinną lub cyfry ze skali godzinowej rzutowane są na wskazówkę .


zgaś ☼

kolejne >

senex

senex

archiwum

ulubieni

+ dodaj do
ulubionych

[?]

slav43

slav43 2013-08-31

Ciekawe urządzenie.:)

wracam

wracam 2013-08-31

W tamtych czasach ...mieć taki pomysł !

bbasia4

bbasia4 2013-09-01

Pozdrawiam :-)

odnajde

odnajde 2013-09-01

Czyli...za parę minut południe.
Ciekawe, ale żeby zaraz wskazówkę nazywać gnomonem...język się łamie od tych wszystkich mądrych nazw.

pimpoli

pimpoli 2013-09-03

1 raz widzę...

dodaj komentarz

kolejne >