Prom na Odrze, Ciechowice - Grzegorzowice, 2006 r.

Prom na Odrze, Ciechowice - Grzegorzowice, 2006 r.

Planując wyjazd do Łubowic warto podjechać do sąsiednich Grzegorzowic i pokonać Odrę promem :) Jest to świetny środek transportu dla piechurów i rowerzystów, ale poradzi sobie również z samochodami osobowymi (nośność do 10 ton !!!). Przeprawa trwa parę minut, gdyż rzeka w tym miejscu przeważnie nie jest zbyt szeroka, wszystko zależy od stanu wody... przykładowe wahania: latem ok. 1,5 m głębokości, po wiosennych roztopach ok. 4 m, a podczas pamiętnej powodzi 1997 r. ponad 11 m. Ciekawy jest napęd promu - w 100% ekologiczny :) - dzięki odpowiedniemu napięciu lin przeciągniętych nad rzeką, promem porusza nurt Odry.

Informacje praktyczne: od lat prom jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 5.30 - 9.30 i 13.00-17.30. Przewoźnikiem jest bardzo miły Pan zamieszkały w Grzegorzowicach, myślę że po wcześniejszym skontaktowaniu się pomoże w przeprawie przez rzekę również w innych godzinach.
Najbliższe mosty: Racibórz (na pd.) lub Bierawa (na pn.). Prom jest doskonałym sposobem dla mieszkańców GOP na przedostanie się na lewy brzeg Odry w celu zwiedzenia ruin pałaców w Łubowicach, Brzeźnicy, Sławikowie, Łanach oraz dworu w Czerwięcicach.

DOJAZD:
Najlepszym rozwiązaniem jest samochód, odległość ok. 11 km od Raciborza. Najbliższy dworzec kolejowy znajduje się w Nędzy, ma on połączenie m.in. z Katowicami, Rybnikiem i Kędzierzynem-Koźlem.

sadbre

sadbre 2008-10-21

Hm... Tak, pamiętam jak dziś:) I pozdrawiam serdecznie:)

dodaj komentarz

kolejne >