Kapliczka Matki Boskiej Piekarskiej.

Kapliczka Matki Boskiej Piekarskiej.

Obraz cudami słynący

Obraz Matki Bożej Piekarskiej, odkryty w 1659 roku w bocznym ołtarzu parafialnego w Piekarach przez ks. Jakuba Roczkowskiego, słynął wśród ludzi głównie ze swej mocy uzdrowicielskiej. Tradycja podaje, że z obrazu wydobywał się niezwykle przyjemny zapach kwiatów.

Młody kapłan, ksiądz Roczkowski, po uprzednim oczyszczeniu, przeniósł obraz Matki Bożej z bocznego do głównego ołtarza. W roku 1676 cudowny wizerunek przyczynił się do zwalczenia zarazy w Tarnowskich Górach, a w 1680 w czeskiej Pradze, gdzie wybuchła epidemia. Wtedy to Czesi poprosili o ratunek Madonnę z Piekar. Malowidło przewieziono więc do czeskiej stolicy, gdzie obnoszono je ulicami miasta w uroczystej procesji. Z nadzieją wypatrywano cudu. Tam również pomogła Pani Piekarska,. Po tym wydarzeniu Jan Fryderyk Wallstein, arcybiskup Pragi, ogłosił obraz „cudami słynącym”. Rok później w ten sam sposób Matka Boska Piekarska uratowała mieszkańców Hradec Kralove, którzy w podzięce za otrzymaną łaskę namalowali obraz przedstawiający Matkę Piekarską unoszącą się w otoczeniu aniołów nad czeskim miastem i przekazali go piekarskiej parafii. Po dzień dzisiejszy to piękne wotum opatrzone napisem „Królowej Niebios za uratowanie życia i udzielenie zdrowia” stanowi własność plebanii w Piekarach Śląskich.

W roku 1683 podążający z odsieczą pod Wiedeń król Rzeczypospolitej Jan III Sobieski zatrzymał się w piekarskim kościele, aby pomodlić się przed obliczem Pani wielkich łask o zwycięstwo nad Turkami. Czternaście lat później przed cudownym wizerunkiem modlił się inny władca - król August II Mocny, który w obecności Madonny Piekarskiej potwierdził swoją wolę przystąpienia do Kościoła katolickiego i zaprzysiągł swoje zobowiązania wobec narodu polskiego. Do sanktuarium w Piekarach pielgrzymowali również August III Sas, cesarz Fryderyk Wilhelm IV i księżna Lanckorońska, a ze współczesnych osób, które wpatrywały się w oblicze śląskiej Gospodyni nie można pominąć błogosławionej matki Teresy z Kalkuty.

Jednak rok 1702 zapisał się czarnymi literami na kartach historii piekarskiego sanktuarium. Otóż drewniany kościółek, w którym przechowywano cudowny obraz, był w czasie wojny z Turcją, a potem w czasie wojny północnej stale narażony na dewastację i zniesławienie. Dla zabezpieczenia malowidła postanowiono więc dwukrotnie przenieść go do Opola. Jednak z drugiej wyprawy Matka Boża Piekarska nie wróciła już do swojej parafii. Od roku 1813 aż po dzień dzisiejszy wizerunek Madonny z Piekar, nazywany Matką Bożą Opolską, znajduje się w bocznym ołtarzu katedry Podwyższenia Krzyża Świętego. „Osierocony” piekarski lud jednak bardzo tęsknił za swoją Panią i postanowiono więc namalować kopię wywiezionego obrazu, która wkrótce również zasłynęła cudami.

dodane na fotoforum:

serce02

serce02 2010-12-22

Smacznego obiadku życze ☻
i ciepłego popołudnia * ☻

dana02

dana02 2010-12-22

Dziękuję Aniu, życzę milusiego popołudnia i smacznego obiadku:)***

amorki1

amorki1 2010-12-22

Wszystko jest, jak przed rokiem..
na szybach srebrne kwiaty
i ten sam obraz w ramach okien..
świat biały, jak opłatek...
Będzie wilia! Uśmiechną się ludzie,
do świątecznej zasiądą wieczerzy..
błogosławiony grudzień..
W żłobie leży - któż pobieży...
Życzę miłego dnia Aniu..

korek25

korek25 2010-12-22

Witam, Aniu.
Piekny obraz.
Milych, radosnych, pogodnych spokojnych
i zdrowych Swiat Bozego Narodzenia
uplywajacych we wspanialej atmoswerze
szalonego Sylwestra i spelnienia marzen
w Nowym Roku...Zyczy Tobie Janek.

maniek1

maniek1 2010-12-22

Miłego popołudnia życze:))
Smacznej kawki:)

alao1

alao1 2010-12-22

MIŁEGO POPOŁUDNIA....

dodaj komentarz

kolejne >