[12652374]

Trzech Króli Chrześcijańskie święto obchodzone 6 stycznia na cześć trzech wschodnich mędrców przybyłych do Betlejem aby oddać pokłony Jezusowi. Trzej Królowie Trzej królowie to mędrcy (nazywani także magami) ze wschodu wspomniani już w Starym Testamencie. Według Ewangeli Świętego Mateusza było to trzech mędrców przybyłych do Jerozolimy w poszukiwaniu króla, o którym powiedziała im przepowiednia.

Zwyczaje

Rokrocznie w Święto Trzech Króli księża odwiedzają parafian chodząc z kolędą, po odwiedzinach, specjalnie do tego celu poświęconą kredą, pisze się na drzwiach litery K+M+B (od imion mędrców: Kacper, Melchior i Baltazar). W tym dniu odprawia się też specjalną mszę. Ponieważ jest to, wg. Kodeksu Prawa Kanonicznego jedno ze świąt nakazanych katolicy zobligowani są do uczestniczenia we Mszy Świętej oraz do powstrzymania się od prac niekoniecznych.

Trzej Królowie - ciekawostki

Imiona: Kacper, Melchior i Baltazar zostały nadane prawdopodobnie dopiero w średniowieczu.

Co to jest Mirra?:

Mirra to żywica drzewa Commiphora abyssinica używana do balsamowania. Mirra służyła także do wyrobu kadzideł i pachnideł.

Data Narodzin Chrystusa:

Wiadomo prawie na pewno, że pierwszy rok naszej ery nie jest rokiem urodzin Jezusa (prawdopodobnie w średniowieczu popełniono błąd). Jednym z dowodów na to jest fakt, że Trzej Królowie szukając nowonarodzonego Mesjasza odwiedzili Heroda, który zmarł w 4 w. p.n.e. Jedna z prób ustalenia prawdziwej daty urodzin Jezusa opiera się na założeniu, że Gwiazda Betlejemska była to kometa Halley'a przelatująca w okolicach ziemi w 12 roku p.n.e. lub, co bardziej prawdopodobne, kometa opisywana przez chińskich astronomów ok. 5 roku p.n.e.

Dzień Trzech Króli jest wielkim świętem Objawienia Boga światu po grecku zwanym Epifaneją, ustanowionym i obchodzonym już w III wieku na pamiątkę hołdu, jaki złożyli Dzieciątku Jezus Trzej Królowie - Kacper, Melchior i Baltazar. A dopiero w końcu IV wieku do liturgii Kościoła Powszechnego wprowadzone zostały dwie odrębne uroczystości: Boże Narodzenie 25 grudnia i święto Trzech Króli - Objawienia Pańskiego - 6 stycznia, które zamyka cały okres bożonarodzeniowy. A wiecie kochani, że w dawnej Polsce dzień Trzech Króli był ostatnim spośród dwunastu szczodrych dni i wieczorów, a więc był dniem różnych poczęstunków, odwiedzin, oraz dawania sobie nawzajem drobnych darów. Do domów również przychodzili kolędnicy, chłopcy przebrani za Trzech Króli, w złotych lub zrobionych z tektury koronach a czasem nawet ubrani byli w szaty liturgiczne lub w stare kapy i ornaty, wypożyczone z zakrystii kościelnej. Oczywiście kolędnicy, składali gospodarzom życzenia i wypraszali datki. Na pamiątkę cennych darów mirry, kadzidła i złota, jakie Trzej Królowie, przed wiekami, ofiarowali Dzieciątku Jezus, królowie polscy w dniu ich święta obdarowywali swoich dworzan za ich dobre sprawowanie a czeladź dworska dostawała prezenty. Podarkami wymieniali się nawet krewni z zamożnych rodzin a we wszystkich domach, i na wsi i w mieście, rozdawano dzieciom czerwone jabłka oraz orzechy, które miały dzieciom zapewnić mocne zęby i rumieńce zdrowia. Oczywiście także w tym dniu nigdy nie żałowano nikomu jedzenia i jałmużny. Ciekawostką jest również to, że przede wszystkim w miastach i także na szlacheckich dworach, w wieczór Trzech Króli, ludzie bawili się w wybory króla migdałowego. Ta zabawa była bardzo popularna w we Francji i Anglii, i z czasem pojawiła się u nas w Polsce. Zabawa taka przebiegała w następujący sposób: Przy wyborze króla migdałowego potrzebne były ciasta czyli pierniki lub słodkie rożki. W jednym z tych ciast ukrywano migdał, a osoba która ten migdał znalazła zostawała królem migdałowym i również w ten sam sposób odbywał się wybór królowej migdałowej. Oczywiście para królewska zajmowała sobie honorowe miejsce przy stole i musiała zabawiać gości. Taka zabawa w króla migdałowego czasem jeszcze odbywa się w domach w których są dzieci. A obecnie święto Trzech Króli to przede wszystkim uroczystość kościelna i do dzisiaj Mirra, kadzidło, złoto i kreda poświęcane są w polskich kościołach w dniu Trzech Króli. W Święto Trzech Króli również księża odwiedzają parafian chodząc z kolędą, a w domu nad drzwiami gospodarz kreśli kredą znaki K+M+B (są to pierwsze litery imion Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara). W tym dniu także odprawiana jest specjalna msza.

dodane na fotoforum:

maniek1

maniek1 2011-01-06

Miłego popołudnia życze:))
Smacznego obiadku:)

lilia22

lilia22 2011-01-06

Ślicznie;)

luna07

luna07 2011-01-06

Miłego długiego WEEKENDU ... :-) :-)
Spokojnego popołudnia ... :-) :- )


Nutka na ciepłe dni .......

http://www.youtube.com/watch?v=Vq3xWYNQock

pit69

pit69 2011-01-06

Supraśne!

basa55

basa55 2011-01-06

Miłego czwarteczkowego popołudnia przy filiżance gorącej herbatki.
Witam i pozdrawiam:)))

anana57

anana57 2011-01-06

Kacper,Melchior i Baltazar
brzmiały ich imiona,
cenne dary nieśli Panu,
na swych ramionach.

Betlejemska gwiazda drogę
prosto im znaczyła
i choć droga trudną była
Mędrców nie strudziła.

Odnaleźli starą szopę,
daleko za miastem,
którą gwiazda oświetliła,
swoim jasnym blaskiem.

Najpierw pokłon Mu oddali,
w wielkim namaszczeniu,
złoto,mirrę i kadzidło
zostawili w cieniu.

Odnajdując Pana świata,
w ubogim posłaniu,
Heroldowi nie zdradzili,
nic o tym mieszkaniu.

Ominęli pałac króla
bocznymi drogami,
lecz wieść owa popłynęła,
Boskimi ścieżkami.

miłego świętowania

zbasik

zbasik 2011-01-06

piękne zdjęcie Aniu i ciekawy, wyczerpujący opis....
Pozdrawiam serdecznie-miłego świętowania życzę :)

maniek1

maniek1 2011-01-06

Miłego wieczorka życze:))
Smacznej kawki:)

ala25ma

ala25ma 2011-01-06

Miłego w Sympatycznym Otoczeniu - Wieczorku życzę :))

ewusia

ewusia 2011-01-06

Ładne zdjęcie Aniu i ciekawy opis...:))))
Pozdrawiam.

ivyman

ivyman 2011-01-06

Figury są wspaniałe.

I wiele ciekawych informacji, ale brakuje dwóch:

Także w języku polskim 6 stycznia jest zwany świętem Epifanii lub Epifanią

a litery K+M+B wcale nie odnoszą się do imion Kacper-Melchior-Baltazar. Ludzie tak uważają, bo zapomniano już pierwotnego znaczenia tego skrótu.
A pochodzi on z łaciny i jest skrótem od słów: Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi)

Pozdrawiam serdecznie :))

dodaj komentarz

kolejne >