Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

Gliwice ul. Daszyńskiego 2
Pierwsza wzmianka o drewnianym kościele pochodzi z 10 marca 1516 roku, Kościół został zbudowany prawdopodobnie około 1500 roku. Nowy murowany kościół w barkowym stylu zbudowano w 1623 roku. W 1677 roku budynek kościoła zniszczył pożar, jednak został on odbudowany. Podczas pożaru w 1980 roku zniszczeniu uległa między innymi zabytkowa późnobarokowa polichromia oraz wyposażenie wnętrza. Po trzech latach remontu, kościołowi został przywrócony poprzedni wystrój.
Przy kościele znajduje się klasztor Redemptorystów.
Historia - W 1612 roku do Gliwic przybył franciszkanin ojciec Bonawentura. Władze miasta ofiarowały duchownemu kościół Świętego Krzyża oraz przylegający do niego ogród. W kolejnych latach powstał drewniany parterowy klasztor.
W 1683 roku w klasztorze zatrzymał się król Jan III Sobieski podczas wyprawy pod Wiedeń. Na pamiątkę swojego pobytu w gliwickim klasztorze, król posadził kilka lip, z których ostatnia rosła do 1929 roku.
W 1810 nastąpiła kasata zakonu franciszkanów, a w kolejnych latach w budynkach klasztoru znajdowało się gimnazjum.
W 1921 w klasztorze zamieszkał redemptorysta ojciec Henryk Gluchnik. Władze miasta w tym samym roku przekazały część klasztoru oraz kościół Świętego Krzyża, zakonnikom.