Gliwice Rynek

Gliwice Rynek

Rynek w Gliwicach ma kwadratowy kształt, a z każdego rogu odchodzą dwie uliczki. Kształt rynku oraz uliczki gliwickiej Starówki zachowały swój średniowieczny charakter. Na środku rynku znajduje się ratusz, a w zachodniej części fontanna z Neptunem.Są dwie, różniące się legendy dotyczące powstania fontanny.
Wersja pierwsza
Edmund Całka w swojej pracy: Świat gliwickich legend, pisze, że pruskie władze przeznaczyły ratusz dla regimentu dragonów. Postanowili zrobić drewniane koryto do pojenia koni, lecz radcom miejskim się ten pomysł nie spodobał. Zlecono wybudowanie fontanny.
Wersja druga
Miejski konserwator zabytków, Ewelina Pokorska jest zdania, że fontannę wybudowano w związku z budową kanału kłodnickiego. Fontanna miała być symbolem połączenia Gliwic z morzem.

kolejne >

tadeusz

tadeusz

archiwum

ulubieni

+ dodaj do
ulubionych

[?]

cola101

cola101 2008-02-14

No no!!!ŁADNIE...GLIWICE MAJĄ SWÓJ UROK:)))))))))))

dodaj komentarz

kolejne >

X

Serwis garnek.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies