Sierakowice - wnętrze kościoła drewnianego

Sierakowice - wnętrze kościoła drewnianego

Sierakowice - wieś w gminie Sośnicowice powiat Gliwice
Drewniany kościół p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej wzmiankowany w 1447 r. Do XVII w. była to samodzielna parafia. Od 1679 r. kościół stanowił filię parafii w Rachowicach. Zachowany do dnia dzisiejszego barokowy kościół pochodzi z 1675 r. Orientowany, drewniany, konstrukcji zrębowej, z wieżą konstrukcji słupowej, na podmurówce ceglanej. Wokół nawy i prezbiterium soboty.
Datę budowy kościoła potwierdza belka półkolistej tęczy, na której widnieje liczba 1675. Po przeciwnej stronie tęczy znajduje się chór muzyczny poszerzany w 1827 roku, wsparty na sześciu kolumnach.
Obecną, dość bogatą polichromię oświetla światło wdzierające się do wnętrza przez okna zamknięte półkoliście. Wnętrze nawy i prezbiterium było pokryte pierwotnie malowidłami ze scenami „Starego i nowego testamentu", prawdopodobnie z 1679 roku. Zostały one jednak zamalowane w 1860 roku.
Ciekawy jest również barokowy ołtarz główny z roku 1678, odnawiany w latach 1859 i 1960.

dodane na fotoforum:

kolejne >

tadeusz

tadeusz

archiwum

ulubieni

+ dodaj do
ulubionych

[?]

(brak komentarzy)

dodaj komentarz

kolejne >

X

Serwis garnek.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies