Zabytki mojego Miasta zdjecie nr 1

Zabytki mojego Miasta zdjecie nr 1

Brama barokowa do pałacu Lubomirskich

Zamek w Dąbrowie Tarnowskiej wzniósł na początku XVII wieku kasztelan sandomierski, Mikołaj Spytko Ligęza herbu Półkozic. Wskutek małżeństwa córki Mikołaja Ligęzy z marszałkiem Jerzym Lubomirskim, Dąbrowa weszła w skład latyfundium Lubomirskich. Nowi właściciele w roku 1697 rozpoczęli gruntową przebudowę i rozbudowę zamku w pęłną przepychu barokową rezydencję magnacką. W tym celu sprowadzili słynnego architekta Tylmana z Gameren. O bogactwie rezydencji niech świadczy fakt, że nad największą marmurową salą balową znajdował się szklany sufit a na nim rodzaj akwarium z egzotycznymi rybami. Z powodu olbrzymich długów zamek wystawiono na licytację i tym sposobem przeszedł on w ręce rodziny Stojowskich. Jeszcze wtedy pałac był pełen przepychu i świetności, a włoskie malowidła zdobiły sklepienia komnat. W 1858 r. - pałac już nie istniał, ale zachował się dokładny jego opis, sporządzony przez ostatniego właściciela - Stanisława Stojowskiego. Pałac miał dwa, bardzo wysokie piętra i składał się z blisko 30 sal i pokoi. Można było w nim wydzielić 3 części: korpus i dwa skrzydła boczne połączone w czworobok ogrodzeniem. Miał wymiary 66 x 27 m. Frontowa elewacja ozdobiona była kamiennymi posągami królów polskich, naturalnej wielkości. Fasady były urozmaicone dużymi kamiennymi altanami. Ku bramie wybiegały potężne schody, dolne stopnie mierzyły aż 18 m długości! Biegły one na piętro korpusu do wielkiej sali marmurowej. Balustrady schodów zdobiły mitologiczne posągi. W sali marmurowej znajdowało się 20 kolumn o czerwonych trzonach na białych postumentach. Ściany wyłożone były sztukaterią, sklepienie pokrywało malowidło, a środek posadzki ułożony był w gwiazdę z czerwonego marmuru. W sali tej znajdowały się także stylowe kominki, kryształowe lustra, kamienne portale i inne ozdoby. Balkonem można było wyjść do ogrodu. Wykonany był on w stylu włoskim i prowadził ku rzece Breń. W ogrodzie znajdowały się prócz pięknych roślin także posągi, wazony, sadzawki, wodotryski. Dalej, za rzeką mieścił się zwierzyniec

Obecnie brama jest po gruntownym remoncie.,dlatego też pokazuję ją Wam, a dla zainteresowanych wstawiłam także opis :))
Informacje pochodzą z internetu.

Witam i pozdrawiam Wszystkich serdecznie.Ulubionym,oraz Odwiedzającym Gościom,życzę miłego wieczoru,oraz spokojnej nocy :))

Vargas Blues Band ""Parisienne Walkaways""!!

https://www.youtube.com/watch?v=3np1efFdEcY

wojci65

wojci65 2018-12-03

Potężna ta brama!

jaworr

jaworr 2018-12-03

Wspaniałe pokazana ta brama i ciekawy opis Zamku, w którym musiało być pięknie, bogato...szkoda mi zawsze tych zniszczeń, że nie można tego zobaczyć..:)
Przyjemnego wypoczynku wieczorowego życzę Aniu.....

mates17

mates17 2018-12-04

Super Aniu to pokazujesz widać u Ciebie wielki lokalny patiotyzm-pozdrawiam

zbibike

zbibike 2018-12-04

piękna brama a i za opis dzięki :)

fantazi

fantazi 2018-12-05

Wspaniale się prezentuje :)

awangar

awangar 2018-12-05

Brama z pewnością zaprasza do jej przekroczenia...
Bardzo ładny utwór Aniu..
Spokojnych snów, bogatego Mikołaja...dobranoc Aniu :))

marek45

marek45 2018-12-06

Bardzo ciekawa jest historia tego miejsca, pięknie na zdjęciu pokazałaś tą zabytkową bramę :) Przyjemnie się słucha tej nutki :) Witam i pozdrawiam Cię serdecznie Aniu wieczorową porą:)

ewulka

ewulka 2019-01-03

ciekawe informacje,zabytkowa brama piękna :)

dodaj komentarz

kolejne >