Malbork  - zdjęcie z 1957 roku

Malbork - zdjęcie z 1957 roku

Najsłynniejszy polski zamek, choć nie wzniesiony przez naszych przodków, stoi w północnej części dzisiejszego miasta, na prawym brzegu Nogatu.
Nazywa się go największą kupą cegieł w Europie, ponieważ do jego budowy Krzyżacy zużyli miliony sztuk tego budulca. Inne stare powiedzenie mówi, że tak jak Buda powstała ze skały, Mediolan z marmuru, tak Malbork z błota (z którego wypalano cegły). Obecnie obiekt jest prawie całkowicie odrestaurowany i turyści mogą zwiedzić większą część tej olbrzymiej warowni.

Jest to największa gotycka twierdza świata zbudowana z cegły oraz unikatowy przykład średniowiecznej budowli obronnej.

W 1997 roku zabytek został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Zamek był siedzibą Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego, pełnił funkcje mieszkalne, reprezentacyjne, religijne oraz militarne.

Jest to ogromny kompleks budowli, o wymiarach 600 na 270 m, otoczony systemem murów obronnych. Twierdza została wzniesiona na cyplu otoczonym wodami rzeki Nogat; od strony lądu dostępu do niej broniły bagna.

Założycielem Malborka był mistrz Konrad von Thierberg, który w 1278 roku rozpoczął budowę Zamku Wysokiego - klasztoru. Pierwsi zakonnicy zamieszkali tu w 1280 roku. Zakon rozrastał się, a wraz z nim rozbudowywał się zamek malborski - dobudowano nowe skrzydła, dormitoria dla zakonników, refektarze oraz budynki pomocnicze - magazyny i spichlerze. Powstał Zamek Średni z rezydencją Wielkiego Mistrza oraz Zamek Niski, czyli przedzamcze, pełniący funkcję zaplecza i obrony.

Pomieszczenia ogrzewano ciepłym powietrzem z pieców piwnicznych – jest to unikatowe na skalę europejską rozwiązanie. Po 1457 roku po przyłączeniu miasta do Polski, Pałac Wielkich Mistrzów stał się rezydencją królów polskich. W XVII w. zamek przejęli Szwedzi, następnie Prusy oraz wojska napoleońskie. W czasie II wojny światowej był kwaterą SS i został poważnie zniszczony.

dodane na fotoforum:

jazkra

jazkra 2010-11-11

nie widziałam , że zniszczenia były aż tak duże

dodaj komentarz

kolejne >