[13232660]

Dom Mickiewiczów w Nowogródku.
Rys. wykonany tuszem najprawdopodobniej przez Ignacego Domejkę.
Pomysły stworzenia placówki, która uhonorowałaby twórczość poety pojawiły się już w dwudziestoleciu międzywojennym. 16 września 1920 miejscowy rewkom wydał decyzję o stworzeniu muzeum lub biblioteki imienia poety, jednak z powodu natarcia frontu polskiego postanowienie pozostało jedynie na papierze.
W dwudziestoleciu międzywojennym działania na rzecz powołania do życia placówki upamiętniającej życie i twórczość Adama Mickiewicza prowadziły władze samorządowe województwa nowogródzkiego wspomagane przez Komitet Mickiewiczowski. Otwarcie muzeum nastąpiło ostatecznie na krótko przed wojną 11 września 1938 roku. Funkcję jego dyrektora objął Władysław Laroj.
Po aneksji ziemi nowogródzkiej przez ZSRR w 1939 muzeum kontynuowało działalność. 3 grudnia 1940 przeszło pod zwierzchnictwo komisarza ludowego oświaty BSRR. Druga wojna światowa przyniosła placówce znaczne zniszczenia: w czerwcu 1941 w dom trafiła niemiecka bomba, a w 1945 większość eksponatów związanych z poetą wywieziono do Polski. W setną rocznicę śmierci Mickiewicza 26 listopada 1955 nastąpiło ponowne otwarcie muzeum, a ekspozycję stałą zwiedzać można było od 1971. (wikipedia)

Muzeum tonie w zieleni otaczających go brzóz, lip i klonów. Wnętrze ma charakter szlacheckiego dworu z przełomu XVIII i XIX w. W sześciu pokojach, które można zwiedzać, znajdują się meble z epoki i mickiewicziana. Oprócz sieni, gdzie stoi tylko kilka starych mebli, zobaczymy jadalnię, sypialnię matki, pokój chłopców, gabinet ojca i pokój gościnny. Nie sposób opisać wszystkich eksponatów, więc wymienię tylko, co wystawiono w pokoju chłopców: kopie metryki chrztu Adama i rękopisu z próbami kaligrafii, świadectwa ukończenia szkoły dominikanów, wizerunki rodziców i braci (Franciszka i Aleksandra) oraz wiele grafik przedstawiających ważne wydarzenia historyczne z przełomu XVIII i XIX w., a także litografie wykonane na podstawie rysunków Napoleona Ordy.
W Nowogródku jest pomnik Adama Mickiewicza https://www.pbase.com/pkotla/image/82332791 oraz
Muzeum https://www.pbase.com/pkotla/image/82332792
Pomnik Mickiewicza w Nowogródku odsłoniętego w 1992 r. dłuta białoruskiego rzeźbiarza z Rakowa Walerego Januszkiewicza
W Nowogródku jest również Kopiec Mickiewicza usypany na wysokość 15 m przez mieszkańców Ziemi Nowogródzkiej w latach 1924-31. Widok kopca : https://www.radzima.org/pl/image_preview/3893.html oraz https://www.radzima.org/pl/image_preview/1705.html

Kopiec zawiera ziemię przywiezioną z różnych stron Rzeczpospolitej oraz z miejsc, w których poeta przebywał na wygnaniu. Wijącą się wokół kopca ścieżką wchodzimy na jego wierzchołek, chcąc rzucić okiem na odległą o pół kilometra Górę Mendoga, rzekome miejsce pochówku - wraz ze złotym tronem - litewskiego księcia Mendoga, pierwszego i jedynego króla Litwy, który koronował się właśnie w Nowogródku.

dodane na fotoforum: