z aparatem po Szczecinie

z aparatem po Szczecinie

Pomnik Czynu Polaków zwany również,jakże twórczo trzema orłami. Zaprojektowany został przez Gustawa Zemłę, a odsłonięty w 1979 roku.6 września 1972 Komitet Wojewódzki PZPR w Szczecinie, z inicjatywy Janusza Brycha, ówczesnego I Sekretarza KW PZPR, postanowił wznieść w Szczecinie monument. Miał on być wyrazem szacunku i podziękowania społeczeństwu Szczecina za odbudowanie i rozbudowanie miasta w ciągu 35 lat od zakończenia II wojny światowej. Realizacji tego zadania podjęło się Towarzystwo Przyjaciół Szczecina, którego przewodniczącym był Jan Stopyra, ówczesny Prezydent Miasta. Po wielu perturbacjach i dyskusjach koncepcyjnych, we wrześniu 1976 powołano Komitet Organizacyjny Budowy Pomnika, którego przewodniczącym został również Jan Stopyra (Prezydentowi podlegały służby miejskie, niezbędne dla budowy Pomnika).
Wizję artystyczną Trzy pokolenia - Trzy orły nadał Pomnikowi jego wykonawca, prof. Gustaw Zemła, przy współpracy z Eugeniuszem Kozakiem. Dokumentację konstrukcyjną postumentu opracował prof. Jerzy Piskorz-Nałęcki, przy współpracy z inż. Jerzym Podesławskim i inż. Edwardem Pianko. Głównymi wykonawcami Pomnika (odlewy orłów z brązu), byli pracownicy Zakładów Mechanicznych im. Marcelego Nowotki w Warszawie i pracownicy Stocznii Szczecińskiej im. A. Warskiego (stalowy postument).
Z Warszawy orły zostały, pod nadzorem wiceprezydenta Szczecina Zdzisława Pacały, przewiezione rzeką Wisłą, barkami Żeglugi Szczecińskiej, do portu w Gdańsku, a dalej Morzem Bałtyckim do portu w Świnoujściu, a potem przez Zalew Szczeciński, rzeką Odrą do portu w Szczecinie, a stąd ulicami miasta do Parku Kasprowicza. Postument miał o wiele krótszą drogę (Stocznia-Park Kasprowicza). Całością prac na placu budowy Pomnika, wraz z jego otoczeniem, kierował inż. Kazimierz Szulc.
Decydenci, po wielu dyskusjach i konsultacjach, nadali Monumentowi nazwę: "Pomnik Czynu Polaków" jako wyraz szacunku i podziękowania za walkę, pracę i naukę dla ojczyzny, trzem pokoleniom Polaków:
Polonii szczecińskiej sprzed II wojny światowej,
Pionierom powojennego Szczecina,
Pokoleniu rozbudowującemu miasto.
Pomnik został wzniesiony z okazji 35 rocznicy Odrodzenia Polski. Odsłonięcia pomnika dokonano 3 września 1979 r. w 40. rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej. Równocześnie Rada Państwa PRL, w uznaniu zasług społeczności szczecińskiej dla rozwoju PRL, nadała miastu Szczecin Order Sztandaru Pracy I klasy.
Wokół Pomnika na tablicach z brązu umieszczono nazwiska i nazwy współtwórców.

dodane na fotoforum:

ala25ma

ala25ma 2011-04-20

Miłego☺Spokojnego☺Słonecznego Dnia życzę ☺:)

zpksoft

zpksoft 2011-04-20

ten słup to na wypadek, gdyby ktoś za bardzo się rozpędził i miał problemy z zatrzymaniem

balisto

balisto 2011-04-21

stalam pod pomnikiem papieza J-P II, i z tego miejsca widzialam ten pomnik, sprawial wrazenie, no i w koncu ktos podziekowal za zaslugi naszych Rodakow, podobal mi sie opis pod zdjeciem, ale tak na pol serio, te orly nie mogly przyleciec, zamiast plynac i plynac ..

zpksoft

zpksoft 2011-04-21

oops, chyba przesadziłem z moim komentarzem, stary jajcarz ze mnie, jeśli kogoś uraziłem to sory, nie miałem takiego zamiaru :))))))

kawa84

kawa84 2011-04-22

fajne;-)

dodaj komentarz

kolejne >