Klasztor OO. Paulinów we Włodawie

Klasztor OO. Paulinów we Włodawie

Piętrowy barokowy klasztor wzniesiony w latach 1711 – 1717 dla osiemnastu zakonników według projektu Józefa Pioli. W ciągu wieków pełnił on nie tylko rolę mieszkania ojców bo zawirowania dziejowe zmieniały jego przeznaczenie. Część domu była wynajmowana lokatorom świeckim. W XIX wieku we wschodnim skrzydle klasztoru znajdował się magazyn zbożowy. W latach 1840 – 1843 z refektarza uczyniono pomieszczenie dla parafii unickiej w czasie budowy cerkwi greko – katolickiej. W klasztorze mieścił się przez pewien czas lazaret wojskowy a po kasacie część przeszła na własność parafii diecezjalnej reszta zaś stała się siedzibą władz miejskich i tymczasowo szkoły. Po ponownym sprowadzeniu paulinów w XX wieku skrzydło klasztoru należące do parafii stało się na powrót ich własnością a pozostała część dopiero po wybudowaniu nowego ratusza i sprowadzenia się tam władz miasta. Wtedy też przystąpiono do generalnego remontu klasztoru i przywracania pierwotnego wyglądu wnętrz, wielokrotnie w przeszłości zmienianych i przebudowywanych. Budynki zakonne są niemym, ale głośnym świadkiem pobytu i duszpasterstwa białych zakonników w mieście nad Bugiem. Teraz gdy na powrót dostały się ludziom, którzy nie traktują ich po macoszemu, ale jako prawowici właściciele przykładają do nich dużo serca i nie skąpią grosza na remonty, jest wielka szansa, że na nowo ukażą całe swe piękno. Uposażenie placówki najpierw spore, później stopniowo uszczuplane przez złośliwości losu, pozwalało paulinom prowadzić szeroką działalność na płaszczyźnie budowlanej, duszpasterskiej, kulturowej i oświatowej. Starania o pobudowane i schludne utrzymanie kompleksu budynków świadczą, że klasztor i kościół był dla nich prawdziwym domem. Postawa zakonników i ich praca przed kasatą zdają się sugerować, że powrót do Włodawy po 118 latach wygnania był nie tylko zbiegiem sprzyjających okoliczności lecz sprawiedliwością dziejową.

Opis pochodzi ze strony głównej Parafii św. Ludwika we Włodawie.

henry

henry 2008-09-19

Jak ładnie. czysto schludnie:)))

teresia

teresia 2008-09-19

czyściutko to fakt:))

anetta1

anetta1 2008-09-19

tak porządek aż rzuca się w oczy!;-)

jantaria

jantaria 2008-09-20

O kurna, jak w klasztorze takie samochody mają, to ja... idę do klasztoru. A co :) Niezła furka.
A jak mają taki porządek i autka pierwsza klasa, to... na pewno netka mają. To, co ja się tam będę zastanawiać...
Idę do klasztoru i już :)
Tylko... hmm... tam nie wolno grzeszyć, nie? To może ja już lepiej u siebie zostanę ;)
A tak poważnie - piękne zdjęcie i ciekawa historia tego budynku.

edttta

edttta 2009-05-26

Bardzo piękna galeria :)
Ikonografia to nie tylko obrazy, ale umiejętność rozpoznania danej sceny, danej osoby np. mitologicznej oraz świętych, typów Matki Bożej, itd. Dlatego bardzo mnie to interesuje np. jaki święty miał atrybut, itp., bo to bardzo ciekawy dział i spotykamy się z tym na co dzień.
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za odwiedziny mojej skromnej galerii

rysiomi

rysiomi 2009-07-23

Dziedziniec a z prawej świątynia, mnich który nas oprowadzał po zakrystii mówił że w pogodny dzień jak dobra widoczność to z wieży jezioro Świteż za Bugiem widać :)

dodaj komentarz

kolejne >