Manufaktura

Manufaktura

W Łodzi powstało miejsce niezwykłe – Manufaktura. Typowa dla tego miasta postindustrialna zabudowa, która do niedawna nie stanowiła żadnej atrakcji, zaczęła nagle ożywać…
Kiedyś miejsce u zbiegu ulic Zachodniej i Ogrodowej tętniło życiem. W XIX wieku przedsiębiorca – Izrael Poznański założył tu jedną z najpotężniejszych fabryk włókienniczych w Europie, a obok wybudował piękny pałac. Kompleks fabryczny stał się perełką architektury XIX wieku tworząc prawdziwe miasto w mieście. Imperium Poznańskiego posiadało własną elektrownię, bocznicę kolejową, straż pożarną. W jego najbliższej okolicy znajdowały się m.in. fabryczne domy robotnicze i szkoła. Jednak w XX wieku doszło do wielu przekształceń, a w 1997 roku praca za murami fabryki zupełnie ustała.
Cisza na szczęście nie trwała długo. W 1999 roku firma Apsys Groupe rozpoczęła proces rewitalizacji pofabrycznych budynków. Wyburzono obiekty, które nie były objęte ochroną konserwatora, odsłaniając pierwotny kształt Imperium Poznańskiego. Obok przywrócenia budynkom dawnego wyglądu, dostosowano je do nowych funkcji.
Takie było bowiem od początku założenie projektu Manufaktura - połączenie starego z nowym. W warstwie estetycznej kontrast ten przejawia się w zestawieniu odnowionych historycznych budynków ze współczesnymi konstrukcjami, które świadczą o nowym przeznaczeniu dawnej fabryki.
Manufaktura to największa rewitalizacja w Europie. To połączenie nowoczesnych form, materiałów i architektury z przeszłością - dawną świetnością, potęgą i monumentalizmem XIX - wiecznych fabryk, historią starych murów. To różnorodność programu kulturalno – handlowo - rozrywkowego. To wyjątkowość wnętrz oraz doskonała lokalizacja – w samym sercu miasta.
I już wystarczy tej Manufaktury....

energy

energy 2007-10-12

Hej, żartownisiu, chyba wybiorę się do Łodzi podpatrywać Twoje manufaktury.
Super :-)

tubylec

tubylec 2007-10-12

Mój błąd dla mnie nazwa centrum "Manufaktura" wydawała sie tak oczywista, że nie dałem opisu...
dla zainteresowanych szczegółami adres ich strony:
http://www.manufaktura.com

naska

naska 2007-10-12

Tubylec zdjecie wklejam na moj profil ...z dedykacja dla Ciebie ! :))

energy

energy 2007-10-12

Następnym razem zabiorę Cię z sobą to zerwiesz ;-).
Jeśli chodzi o manufaktury to nawet jakbyś napisał co innego to Łódź jako miasto z dawien dawna przemysłowe kojarzy mi się z manufakturami - nic na to nie poradzę :-)

energy

energy 2007-10-12

Dzięki :-))))
Tak sobie pomyślałam oglądając to zdjęcie bez opisu. Powstało coś na wzór poznańskiego Starego Browaru.

zonka

zonka 2007-10-12

Jak będę w na Pietrynce to zwróce uwagę na tego lwa, bo powiem szczerze, że nie zainteresowałabym się nim, gdyby nie Ty ;-)))

rochas

rochas 2007-10-12

hej mieszkam blisko Łodzi znam wiekszość miejsc , które opsrykałeś....

co Ci strzeliło??? nie remontuje starych aut,,, tylko podziwiam je szczerze POZDRO!!!

tubylec

tubylec 2007-10-12

chyba i tak nie miałeś propozycji bo to chyba Anglia ;)

dodaj komentarz

kolejne >