Stuttgart-Seilbahn

Stuttgart-Seilbahn

Jedni nazywaja ja ekspresem sepów, drudzy kolejka wesolych wdówek. Jak ja zwal tak ja zwal: kolej linowo-szynowa w dzielnicy Heslach przewozaca pasazerów do cmentarza polozonego w lesie jest mila pamiatka z dawnych czasów. Na kazdym z konców stalowej liny dlugiej na 550 metrów wisi przytulny czerwono brazowy wagonik. Sunac niemal bezszelestnie po polyskujacych szynach jeden z wagoników wspina sie w góre, podczas gdy drugi zjezdzajac w dól podaza naprzeciwko, i na odwrót. Wystrój z drewna tekowego, mosiadzu i emalii przenosi uzytkownika kolejki na tym nachylonym niemal do 28 procent stoku w lata dwudzieste XX wieku. Utrzymanie tego zywego fragmentu historii miasta lezy kolejom miejskim SSB szczególnie na sercu i jest dla nich kwestia honoru. Nic wiec dziwnego, ze w latach 2003/2004 przeprowadzono remont techniczny kolejki; jednak w jej wygladzie zewnetrznym nowoczesnosci nie widac.

Nie zawsze podróz srodkiem komunikacji zmierzajacym do cmentarza ma wesoly powód. Jednak ta podróz stuttgarcka kolejka linowo-szynowa SSB AG z Südheimer Platz w dzielnicy Heslach do cmentarza lesnego Stuttgarter Waldfriedhof zawsze stanowi niezwykle przezycie. Juz sam srodek transportu, czyli kolej linowo-szynowa jest pogladowa lekcja fizyki stosowanej na kólkach i robi wrazenie nawet na osobach nie zainteresowanych technika. Do tego dochodzi urokliwa trasa kolejki, uwozacej pasazerów z gwarnego centrum i w ciagu trzech minut przenoszacej ich w srodek najspokojniejszej lesnej idylli.
Tego rodzaju srodek transportu funkcjonujacy bynajmniej nie w wysokich górach tylko w duzym miescie i stolicy landu to niezwykla rzadkosc. Jednak przede wszystkim kolej linowa SSB stanowi kompletna historyczna i techniczna calosc, gdyz jej urzadzenia, budynki i pojazdy zewnetrznie zachowaly sie w niemal oryginalnym stanie z roku otwarcia 1929.

Pod tym wzgledem niewiele sie zmienilo mimo remontu i modernizacji technicznej w roku 2004.
Naturalnie minely juz czasy, w których nie bylo ukonczonej drogi do cmentarza w lesie i caly orszak pogrzebowy z trumna i wiencami wlacznie sunal po szynach w góre. Przez cale dziesieciolecia to szczególne polaczenie komunikacyjne Stuttgartu nazywano potocznie ekspresem sepów.
I tak kolej linowo-szynowa SSB jest czyms wiecej niz zwyklym srodkiem komunikacji w Zrzeszeniu Transportu Miasta Stuttgart. Jest fascynujacym pomnikiem techniki z zachowanym pelnym historycznym wystrojem, jest tradycyjnym srodkiem komunikacji a jednoczesnie stanowi atrakcyjny cel wycieczek mówiac krótko: to jedyna w swoim rodzaju instytucja w Stuttgarcie.

Energooszczedna, dostojna i sympatyczna
Ta kolej nazywa sie koleja linowo szynowa, gdyz obydwa jej wagony sa ze soba polaczone lina i jada po szynach w przeciwienstwie do kolei linowej o ruchu okreznym, cos jakby kolei kabinowej, w której kabiny w zaleznosci od potrzeb sa podwieszane do ciagle obracajacej sie liny. Zasada kolei linowo-szynowej byla znana w kopalniach co najmniej od schylku sredniowiecza a nastepnie byla stosowana przede wszystkim do transportu drewna w Alpach oraz przy wczesniejszych wielkich budowlach. Pierwsze koleje linowo-szynowe do przewozu osób powstawaly w Europie od poczatku lat szescdziesiatych XIX wieku. Do dzisiaj Badenia-Wirtembergia pozostaje krajem kolei linowo-szynowych. Mamy ich w naszym kraju siedem (razem ze stuttgarcka), w pozostalych bundeslandach w sumie kolejnych piec.
Stuttgarcka kolejka prezentuje niemal w calosci zachowany wystrój z roku jej otwarcia tj. 1929, znajduje sie pod ochrona konserwatora zabytków. Juz wtedy byla pierwsza koleja linowo-szynowa Niemiec sterowana automatycznie (na przycisniecie guzika przez personel wagonu), byla równiez najszybsza. Od tego czasu chodzi jak po sznurku.

Taryfa
W kolejce obowiazuje normalna taryfa Stowarzyszenia Transportu i Taryf VIS Stuttgart. Kolejka lezy w strefie 10 (sródmiescie/centrum), mozna nia jezdzic z wszystkimi biletami, które obowiazuja dla tej strefy. Bilety mozna takze kupic w automatach na dolnej i górnej stacji kolejki.

kacha75

kacha75 2009-11-09

kurcze, ciekawe, super ....

wernau

wernau 2009-11-09

Jak przyjedziesz siostra to sie przejedziemy ta kolejka :-)

stephan

stephan 2010-01-11

Jadąc do Stuttgartu jesteśmy nabuzowani wiedzą, gdzie i co zobaczyć. Tak trzymać, informacja to ważna rzecz.

dodaj komentarz

kolejne >