Dziś pozostały dwie kapliczki, kiedyś było ich siedem.

Dziś pozostały dwie kapliczki, kiedyś było ich siedem.

Już w ostatnim dwudziestoleciu XVII wieku Łagiewniki stały się jednym z najbardziej uczęszczanych miejsc dewocyjnych na ziemiach polskich. Później zresztą, w tzw. czasach saskich, napływ pątników był także olbrzymi. Były to przecież czasy, gdy religia odgrywała dominującą rolę w życiu szerokich rzesz ludności a pielgrzymki do \"cudownych miejsc\" nadzwyczaj rozpowszechnione. Ktoś, kto poszczycić się mógł odbyciem kilku dalszych pielgrzymek, cieszył się w swym otoczeniu dużą powagą i szacunkiem.
Poszczególne \"cudowne miejsca\", rywalizujące ze sobą o pielgrzymów, którzy przynosili duże dochody rezydującym tam duchownym, wydawały specjalne, jakbyśmy dziś nazwali, informatory turystyczne, w których opisywane były cuda, jakie się zdarzyły w tej miejscowości, i zachwalały ich wartości dewocyjne. W 1723 r. w Kaliszu, cytowany już o. Marcin Kałowski wydał druk, pod przydługim tytułem; Informacyja o początkach i dalszym progresie cudownego miejsca łagiewnickiego przez Antoniego ś. Padewskiego z nieba sobie obranego i naznaczonego na pociechę ludzi rozlicznemi niemocami trapionych, którzy tu pomocy doznają wiernie zebrana... [uffff!].
Licząca 288[!] stron druku książka o. Kałowskiego składa się z trzech części. W pierwszej podana była historia powstania ośrodka kultowego w tej miejscowości, opisane trudności, jakie napotkali franciszkanie w usadowieniu się na stałe w tym miejscu. Najważniejsza, druga część nosiła tytuł O cudach Antoniego ś. w Łagiewnikach. Wreszcie trzecia część nosiła tytuł Instrukcyja o nowennie i zawierała szereg tekstów modlitw.
Najciekawsza, jako zapis charakteryzujący epokę, wydaje mi się część o cudach - smakowite kawałki - patrz dalej>

halka

halka 2015-11-20

Jak bliźniaczki dwujajowe:)...ciekawie mi się czyta te opisy;idę dalej choć w cuda nie wierzę..

henry

henry 2015-11-20

kiedyś się zastanawiałam nad fenomenem pielgrzymek........
jest w tym jakaś mistyka........ i to przemawia........

satsuma

satsuma 2015-11-20

No tytuł mocno przysługi ....kapliczki drewniane .....ladnie

mery50

mery50 2015-11-21

Piękne kapliczki. Ciekawy opis.

olalli

olalli 2015-11-21

Ładnie wyglądają i miejsce piękne ,szkoda ,że nie było słońca...

nemo60

nemo60 2015-11-21

Byłem tam parę razy , ładne miejsce :) .

wydra73

wydra73 2015-11-21

Czyli lewa to nie połowa przepiłowanego kościółka.
Cudowny ,klasycznie długi tytuł ! Nawet jakby go rozebrać treściowo na części i z pamięci złożyć ,chyba by się nie udało. Poćwiczyć ?

czes59

czes59 2015-11-22

Niezwykle opisujesz!

dodaj komentarz

kolejne >