Mało kto zwróci uwagę na ten odsunięty od ulicy budynek

Mało kto zwróci uwagę na ten odsunięty od ulicy budynek

Nieistniejąca fabryka Mordki Füchsa

Spacerując dziś ul. Więckowskiego (d. ul. Cegielniana, a następnie Śródmiejska) pod jej nr 35 ujrzymy budynek Szkoły Podstawowej nr 36 im. Zenona Wasilewskiego, a kiedyś w tym miejscu (ul. Cegielniana 3) wznosiła się mechaniczna tkalnia i przędzalnia przemysłowca Mordki Füchsa. Prawdopodobnie jedynym istniejącym obiektem wchodzącym w skład dawnej fabryki jest charakterystyczny budynek stojący na nieruchomości pod nr 37.

Z historii tego miejsca ...
W roku 1894 przemysłowiec Mordka Füchs buduje na nieruchomości przy ówczesnej ul. Cegielnianej 4 swoją fabrykę według planów inżyniera Leona Lubotynowicza. Powstaje wówczas trzypiętrowa, z poddaszem, mechaniczna przędzalnia i tkalnia, maszynownia i kotłownia z kominem. W roku 1895 fabrykant instaluje w całym zakładzie oświetlenie elektryczne.

W późniejszym okresie Füchs powiększa swoją nieruchomość o sąsiednią działkę (obecnie nr 37), na której stoi budynek o którym wspomniałem powyżej. Wcześniej właścicielem nieruchomości pod nr 37/39 był fabrykant Leopold Landsberg, który to na w/w parceli w 1885 r. uruchomił Tkalnię Wyrobów Wełnianych. Kolejnymi użytkownikami fabryki Mordki Füchsa był od 1920 r. Jakub Kamiński (tkalnia mechaniczna), a po nim Maks Vogt (wyroby dziane).

Po zakończeniu II wojny światowej fabrykę upaństwowiono i umieszczono w niej oddział Zakładu Przemysłu Bawełnianego im. Juliana Marchlewskiego "Poltex", a następnie Spółdzielnię Pracy "Kotlarz", Spółdzielnię Pracy im. G. Dui oraz dwie inne spółdzielnie włókiennicze. Wieczorem w 1961 r. w budynkach fabrycznych wybuchł potężny pożar, który ją doszczętnie zniszczył. W miejscu po zakładzie wybudowano i oddano do użytku Szkołę Podstawową nr 36 im. Zenona Wasilewskiego (pomysłodawca powstania Studia Filmów Kukiełkowych, które później przeobraziło się Łódzkie Studio Se-Ma-For).
Ściągnięte z : Polska Niezwykła

Ps: Konia z rzędem temu kto wie kto to był G. Dua (powyżej wymieniona spółdzielnia jego imienia). Okazuje się, że Wiki wie! https://pl.wikipedia.org/wiki/Gerszon_Dua

hellena

hellena 2018-09-19

Przed wojną w Łodzi było bardzo dużo fabryk, po wojnie też, ale to już zupełnie inne fabryki.

qwitek

qwitek 2018-09-19

Tak się złożyło, że mam go na oku ;o))

styna48

styna48 2018-09-19

Wow, ciekawa historia.

nemo60

nemo60 2018-09-20

Ciekawą histroiuę ma ten budynek :) .

tanna

tanna 2018-09-20

Podoba mi się ten budynek.Ciekawie go opisałeś.

dodaj komentarz

kolejne >