Szkło leśne.

Szkło leśne.

Tak się oficjalnie nazywa. W małych hutach wykorzystywano miejscowe surowce. Jeżeli piasek pobierany z łożysk potoków, czy złóż suchych zawierał znaczną ilość związków żelaza, masa szklana uzyskiwała barwę zielonkawą o intensywności i odcieniu zależnych od stopnia zanieczyszczenia , ewent. innych domieszek. Np mangan nadawał barwę brunatną. (Ciekawostka : do uzyskania wyraźnej barwy brunatnej stosowano też dodatek grafitu, koksu, trocin. A szkło opalizujące , mleczne lubiło mieć w sobie mączkę kostną.
Błękit kobaltowy, znany doskonale, nazwa mówi o dodatku.Ciemno rubinowe - m.in.czyste złoto. Dygresja w dygresji: zdarzało się barwić szkło rubinowe wrzuconą do kadzi złotą monetą a jeżeli nie do końca uległa roztopieniu i zużyciu, to pozostałość na dnie należała do pracujących szklarzy )
Szkło leśne wskutek niedoskonałości technicznych miało w sobie pęcherzyki powietrza, wraz z barwą uchodziło to za wadę, dopiero po latach zyskało na uznaniu i cenie. Do tego stopnia, że odszukiwano stare przepisy na jego produkcję w
hutach o nowoczesnej technologii.

wojci65

wojci65 2018-01-05

Szkło użytkowe, ale co to za użytek, skoro wycieranie kurzu takie uciążliwe...

halka

halka 2018-01-06

Ładne te wyroby;ciekawy też opis...sporo się dowiedziałam na temat barwienia szkła.

halb09

halb09 2018-01-06

Takiego określenia nie znałam....interesujący opis.
Wyroby znalazły odpowiednie miejsce ekspozycji:)

czes59

czes59 2018-01-07

Niezwykłe! Nie wiedziałem tego wszystkiego o szkle, dziękuję.

orioli

orioli 2018-01-09

Zdumiewające, jakie cuda potrafili wydmuchać ówcześni rzemieślnicy.

dodaj komentarz

kolejne >