Wyjaśnili.

Wyjaśnili.

Zwykle na ogrodzeniach (licznych w naszych lasach) nie ma tablic informacyjnych. Pytani leśnicy odpowiadają różnie- materiał nasienny, szkółka, uprawa, ochrona przed zwierzyną.
A ja nadal nie rozumiem. Szkółka to szkółka, z niej się wysadza materiał. Niektóre zagrody niczym się nie różnią od otaczającego lasu, w innych widać młodziutkie jodły i liściaste. Ale co dalej? Ten przywrócony niewielką enklawą naturalny drzewostan ruszy przez świerki, poręby i będzie się samoistnie rozrastał w poziomie?
Takie to leśne tajemnice.
Drabinki do przechodzenia bardzo pociągające.

kolejne >

wydra73

wydra73

archiwum

ulubieni

+ dodaj do
ulubionych

[?]

czes59

czes59 2018-11-09

Ja spotykałem ogrodzenia przy cennych nasadzeniach jodły, by zwierzyna płowa nie zgryzała w pierwszych latach, czubków wzrostu drzew.

halka

halka 2018-11-09

Posadzili,wyjaśnili i ...zapomnieli! Ale kto chętny mieć taką sadzonkę to drabinka zaprasza - działa w obie strony.

wojci65

wojci65 2018-11-09

U mnie rzadko ogradzają, nigdy z drabinkami, a więc to jakiś regionalny zwyczaj. Czubki wzrostu smarują jakąś białą substancją, zdaje się skuteczną, bo nie widać zgryzania...

wojci65

wojci65 2018-11-09

Re Wydra: Od razu "genialny", też mam tę mapę...

wydra73

wydra73 2018-11-09

re.re Wojci Przemknęła mi tak możliwośc, jednak nie wycofuję uznania.Bo np ja najpierw bym myślala, czy ją na pewno mam, potem gdzie mogłaby leżeć, potem długo szukała a po znalezieniu i skorzystaniu już poczułabym powiew własnej genialności.

madu02

madu02 2018-11-09

Wierzchołki młodych jodełek są przysmakiem dla sarenek.W moich ukochanych kieleckich lasach, pracownice leśne na na czubku każdej jodełki układały pęczek naturalnej /pachnącej lanoliną/ owczej wełny, której sarenki podobno nie tolerują.

mpmp13

mpmp13 2018-11-10

W okolicy wierzchołki jodeł są czymś "mazane" ,chyba wapnem ? Na takie drabinki też mam ochotę się wspiąć i zajrzeć do szkółki . Razu pewnego zza ogrodzenia wyskoczyły sarenki i wyjaśniło się po co ogrodzenie potrzebne.

orioli

orioli 2018-11-10

Kolejny tajemniczy termin to otulina jakiegoś parku. Kiedyś taki teren miał podobne prawa jak park. Teraz widzę ambony dla myśliwych i normalny wyrąb drzew. Nie rozumiem więc, co otula i w jaki sposób. Może zresztą o to chodzi, żebyśmy nie wiedzieli za dużo.

wydra73

wydra73 2018-11-10

re. Orioli Otulina Parku Narodowego Gór Stołowych,w tym przypadku. Czyli teren przylegający.
Mnie najbardziej interesuje rola takich "naturalnych",wyrosłych w ogrodzeniach zbiorowisk.Płot rozbiorą i one po prostu będą , a im więcej takich, tym prędzej przywróci się pierwotny drzewostan na całym obszarze ? Chyba tak to ma działać.

dodaj komentarz

kolejne >