na polski

na polski

W niewielkiej wsi na Podlasiu, Woli Okrzejskiej, 5 maja 1846 roku o godzinie szóstej wieczorem, przyszedł na świat drugi syn Józefa Sienkiewicza i Stefanii z Cieciszowskich. Dziecko zostało ochrzczone dwa dni później w kościele parafialnym w Okrzei przez proboszcza Antoniego Gutmana. Na chrzcie rodzice nadali mu imiona: Henryk Adam Aleksander Pius.W 1858 roku Sienkiewicz rozpoczął naukę w gimnazjum w Warszawie; nie uzyskiwał jednak wysokich not, najlepiej szły mu przedmioty humanistyczne. Wskutek trudnej sytuacji materialnej, nie mogąc liczyć na pomoc finansową rodziców, dziewiętnastoletni Sienkiewicz podjął się posady guwernera u rodziny Weyherów w Płońsku. Jednocześnie kończył zaocznie ostatnie klasy gimnazjum. W 1866 r. uzyskał świadectwo dojrzałości. Zgodnie z wolą rodziców zdał na wydział lekarski Szkoły Głównej Warszawskiej, jednak zrezygnował z medycyny i podjął studia prawnicze, by w ostateczności przenieść się na wydział Filologiczno-Historyczny. Zdobył tam gruntowną znajomość literatury i języka staropolskiego. Prawdopodobnie w tym czasie napisał swoją pierwszą niepublikowaną powieść - Ofiara. W tym czasie pracował także nad swoją pierwszą opublikowaną powieścią - Na marne. Pierwszą próbę literacką podjął jeszcze w 1867 r., gdy napisał wierszowany utwór Sielanka młodości, odrzucony przez Tygodnik Ilustrowany. W 1869 r. debiutował jako dziennikarz.Po wybuchu wojny Sienkiewicz wyjechał do Szwajcarii. Wraz z Ignacym Janem Paderewskim był jednym z współzałożycieli Szwajcarskiego Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Zmarł w Vevey 15 listopada 1916, gdzie go pochowano. W 1924 roku, już w wolnej Polsce, prochy pisarza uroczyście złożono w Warszawie w katedrze św. Jana. Był kawalerem francuskiej Legii Honorowej i członkiem zagranicznym Serbskiej Akademii Nauk i Umiejętności.Jego twórczość to między innymi nowele np. 'Stary sługa', 'Janko muzykant', czy ' Jamioł'dalej to Noweele amerykańskie czyli np. 'Orso', 'Latarnik' itp.,oraz powieści'na marne', 'potop'.
Tytuł utworu oznacza według książki to łaciński zwrot oznaczający: Dokąd idziesz?. Odwołuje się on do słów Quo Vadis, Domine?czyli dokąd idziesz Panie. Gatunek utworu to powiesc historyczna oraz dramat kostiumowy.Moje odczucia po przeczytaniu, hm. raczej zastanawiałam się nad pewnym faktem, co by bylo gdyby np, Marek nie przeszedł na chrzescijaństwo, co by było z Liga z ich miłością. Oraz sądze ze ta lektóra dała mi dużo równiez z nauki, ponieważ dowiedzialam się dużó o Rzymianach. ;))
Czas akcji powieści nie został w toku narracji ściśle określony – wiadomo jedynie, że wydarzenia rozgrywają się w drugiej połowie I wieku naszej ery za panowania Nerona tzn. lata 63-68, a miejscem akcji jest Rzym.
Najwazniejszymi wydarzeniami moim zdaniem to np. przybycie Winicjusza z Armenii do Rzymu,Ligia na dworze cezara,uprowadzenie Ligii przez Ursusa i chrześcijan,poszukiwanie Ligii, spotkanie Chilona z Glaukiem,zgromadzenie chrześcijan, śmierć Krotona,wewnętrzna przemiana Winicjusza,i na pewno dużó więcej.A najwazniejszymi wątkami to na pewno miłość Ligii i Winicjusza. Stanowi główny wątek powieści, przedstawiony na tle upadku Rzymu i narodzin chrześcijańskiego świata. Zakochany rzymski patrycjusz postanawia za wszelką cenę zdobyć chrześcijankę - ligijską zakładniczkę. Dziewczyna, nie chcąc złamać zasad swojej wiary, nie zgadza się zostać jego nałożnicą i ucieka, znajdując schronienie wśród współwyznawców. Młodzieniec rozpoczyna długotrwałe poszukiwania i poznaje nową naukę, która stopniowo zmienia jego naturę i przyzwyczajenia. Kierowany miłością, stara się zrozumieć istotę wiary chrześcijan, z czasem staje się wyznawcą i przyjmuje chrzest. W międzyczasie dochodzi do prześladowań chrześcijan i pojmania Ligii. W momencie kulminacyjnym dziewczyna zostaje ocalona i ułaskawiona przez Rzymian. Zostaje żoną Marka i razem opuszczają miasto, aby zamieszkać na Sycylii i tam żyć zgodnie ze swoim wyznaniem. Oraz miłość Petroniusza i Eunice
Zakochana początkowo bez wzajemności niewolnica Petroniusza, Eunice, zostaje jego kochanką. Uczucie to odmienia eleganta i staje się dla niego najważniejsze. Wyzwala on dziewczynę, chociaż Eunice woli pozostać jego niewolnicą. Umierają razem po tym, jak Petroniusz dowiaduje się o wyroku śmierci, który wydał na niego Neron.
Bohaterami tego dramatu są drugoplanowi:urus, poppea,aulus,pomponia,eunice
epizdodyczni: eurycjusz, nazariusz, miriam.
glówni: apostoł piotr, pawel z tarasu: liga,
Styl utowru jest nieco poważny, romantyczny, trzyma w napięciu.Charakter swiata przedstawionego to jest z jednej strony rzeczywisty, a z jednej fantastyczny. Ja odbieram to, jako swiat realny z nutką bajki.Utór jest bardzo puczający, i życiowy. Mówi, o roznych problemach dzisiejszych ludzi.