Kórnik

Kórnik

Arboretum w Kórniku – największe i najstarsze arboretum w Polsce i czwarte co do wielkości kolekcji w Europie. Zostało założone w 1. połowie XIX wieku wokół zamku w Kórniku przez jego właściciela, hrabiego Tytusa Działyńskiego. Dzieło to kontynuował jego syn Jan Kanty Działyński oraz wnuk Władysław Zamoyski. Na powierzchni ponad 40 ha znajduje się ponad 3300 taksonów drzew i krzewów, w tym wiele egzotycznych.[1]

Właśnie dzięki ogrodowi dendrologicznemu w Kórniku w naszych ogrodach są sadzone jodły koreańskie, żywotniki zachodnie (odmiana 'Aurescens'), jodły Veitcha czy kolkwicje chińskie. Znaleźć tu można stare, kilkusetletnie okazy drzew rodzimych, przede wszystkim lip, buków, i dębów, jak i dobrze zadomowione ponad stuletnie egzemplarze egzotycznych magnolii drzewiastych, jodeł greckich czy cypryśników błotnych z wykształconymi pneumatoforami (najstarszych w Polsce).
Są tu także kolekcje brzóz, jabłoni i wiśni oraz krzewów ozdobnych: lilaków, forsycji, tawuł, różaneczników i azalii.

Obecnie na terenie arboretum w Kórniku znajdują się Instytut Dendrologii PAN z ogrodami doświadczalnymi oraz muzeum dendrologicznym.

Nowe i stare gatunki i odmiany drzew i krzewów są rozmnażane w Szkółkach Kórnickich.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Arboretum_w_K%C3%B3rniku