KOŚCIÓŁ W SĄSPOWIE

KOŚCIÓŁ W SĄSPOWIE

W Sąspowie znajduje się kościół usytuowany na wapiennej skale nad dwoma jaskiniami: Wschodnią i Zachodnią. W jednej z nich zachowała się sala z bogatą szatą naciekową.
Kościół p.w. św. Katarzyny został wybudowany w 1760 w miejscu po wcześniejszym drewnianym kościele wzmiankowanym w 1314 roku. Konserwowany w 1780 roku przez biskupa Andrzeja Gawrońskiego. Kościół ma kształt przedłużonego ośmiokąta, jednonawowy. Od południa znajduje się mała kruchta. Wewnątrz niej oryginalne drzwi i ciekawy drewniany portal, a od północy zakrystia z oddzielnym wejściem. Posadzka murowana, układana w szachownicę. Pod chórem wejście do podziemi, obecnie zamurowane. We wnętrzu kościoła znajduje się barokowy obraz Matki Boskiej Śnieżnej (XVIII w.). Obok kościoła stoi drewniana dzwonnica o charakterystycznym dachu z baniastą kopułą.

Legenda o Kościele w Sąspowie [edytuj]

Pewnego dnia ludzie postanowili wybudować kościół na przeciwko skały. Gdy przygotowali już materiały poszli do swych domów. Ale było ich ogromne zdziwienie, gdy zobaczyli pustkę na tym miejscu gdzie chcieli zbudować kościół. Zauważyli, że materiały, które były przygotowane znalazły się na skale, a z tych materiałów został zbudowany kościół. Postanowili, że nie będą zaprzeczać temu, bo tak postanowił Bóg. I od tamtej pory kościół znajduje się na skale.

dodane na fotoforum:

kolejne >

zuzula

zuzula

archiwum

ulubieni

+ dodaj do
ulubionych

[?]

marfar

marfar 2008-11-06

A gdzie leży Sąspów?

zuzula

zuzula 2008-11-07

SĄSPÓW JEST NIEDALEKO KRAKOWA PRAWIE PRZY OJCOWSKIM PARKU NARODOWYM:-) POZDRAWIAM

bedeg

bedeg 2010-03-13

gratuluję galerii, dziękuję za popularyzowanie takich malowniczych miejsc jak chociażby Sąspów

dodaj komentarz

kolejne >