Olecko i okolice

Olecko i okolice

Do przystanku Dworek Mazurski


W tej części opracowania pokażemy obecny stan pozostałości po Oleckiej Kolejce Wąskotorowej, zwrócimy uwagę na obiekty i miejsca które warto zobaczyć.
Zaczynamy od miejsca, gdzie znajdowała się stacja główna Olecko Wąskotorowe. Zdjęcie przedstawia pozostałość po kolejce na terenie jej stacji Olecko Wąskotorowe. Na ulicy widoczne torowisko- jedyny zachowany fragment linii, Pruski znak pomiarowy z charakterystycznym krzyżem, w głębi, między drzewami budynek stacyjny kolei normalnotorowej Ełk (Suwałki) - Olecko - Gołdap.
Taki obraz widział maszynista wyjeżdżając z Olecka do Garbasu. Przejście torowiska przez ulicę prowadzącą do dworca kolei normalnotorowej (na zdjęciu po lewej). W chwili obecnej poza resztką torowiska nie zachowały się żadne ślady dawnej stacji i peronów, wiemy tylko, że były usytuowane prostopadle do płaszczyzny zdjęcia, wzdłuż przedłużenia torów.
Naszą wędrówkę rozpoczynamy z dzisiejszego parku. Torowisko w stronę Garbasa za parkiem przechodziło ulicę w prawo i biegło wzdłuż szosy Olecko-Gołdap równolegle do niej. Jeszcze w latach 60-tych nasyp torowiska był zachowany, został zniszczony w latach 70-tych, podczas zagospodarowywania terenu leżącego wzdłuż wymienionej drogi. Przy obecnej stacji benzynowej torowisko przechodziło ulicę przy skrzyżowaniu z szosą do Giżycka i biegło wzdłuż ogrodzenia dzisiejszego Zakładu dla Dzieci Głuchych.
Za zakładem obecnie znajduje się rozjazd w kierunku Gołdapi (na zdjęciu). Torowisko biegło mniej więcej widocznym na zdjęciu chodnikiem i znikało widocznym prześwitem między budynkami kierując się w stronę jeziora i parku miejskiego. Obecnie starym nasypem kolejki biegnie ulica. Pierwotny wykop i strome jego skarpy zostały w znacznej części złagodzone, a teren przyległy zagospodarowany budownictwem jednorodzinnym. Odcinek bardzo dobry dla każdego rodzaju wędrówki, utwardzony i przystosowany do ruchu kołowego. Na końcu ulicy odchodzi droga w kierunku jeziora.
Warto zboczyć z nasypu i obejrzeć obiekty sportowe i plażę miejską z charakterystycznym drewnianym molem, odbudowanym na podstawie zdjęć i doprowadzonym do pierwotnego wyglądu. Ścieżka biegnąca nad jeziorem powstała przed wojną gdy Olecko było centrum sportowo-turystycznym i nosiła nazwę Eichhornweg. Przechodząc wzdłuż obiektów sportowych warto zwrócić uwagę na pozostałości po torze hippicznym. Obiekty były przygotowane na przygotowania kadry do igrzysk olimpijskich w Berlinie. Przy stadionie Hotel Maraton.
Jezioro Oleckie Wielkie: - lustro wody na wysokości 158 m npm ; -długość 4.600 m, - szerokość max. 1.150 m, - głębokość max. 45,2 m, - powierzchnia 227 ha. Jezioro znajduje się w ciągu biegu rzeki Legi, która łącząc się z rzeką Ełk, wpada do Biebrzy.
Powracamy na torowisko. Park, w którym się znajdujemy, to dawny Park im. Hindenburga, miejsce zbudowanych z ogromnym rozmachem obiektów sportowych i rekreacyjnych. Pełnił on jednoczenie funkcję mauzoleum poległych w czasie I wojny żołnierzy niemieckich, stąd też w głębi parku można obejrzeć monumentalny kamienny amfiteatr. Inne obiekty należące do kompleksu, to: stadion miejski, strzelnica, korty tenisowe, hipodrom, kąpielisko miejskie oraz stanica wodna i żeglarska.

dodane na fotoforum:

anaks

anaks 2009-08-01

milo jest posiedzieć powspominać, dawne beztroskie lata,

abi11

abi11 2009-08-01

ten ośrodek także zaniedbany.Kiedyś to był ośrodek MSW, ogrodzony , nikt obcy nie mógł wejść, ja mogłam, bo mój ojciec był mundurowy.

dodaj komentarz

kolejne >