ZAMEK GRODNO-ZAGÓRZE ŚLĄSKIE

ZAMEK GRODNO-ZAGÓRZE ŚLĄSKIE

W ZAMKU MIEŚCIŁO SIĘ SCHRONISKO TURYSTYCZNE-1985 ROK. Z mojego archiwum


Wierzchołek góry Choina zajmują pozostałości zamku Grodno, zaliczane do najpiękniejszych ruin Śląska. Legenda przypisuje budowę zamku angielskiemu rycerzowi i przenosi ją do IX wieku, historia wskazuje na książąt świdnicko-jaworskich i XII w. Pierwsza nazwa brzmiała Kinsberg. Budowę rozpoczął prawdopodobnie Bolesław Wysoki w 1198 r. Bolko I Świdnicki zwany Surowym miał tu zameczek myśliwski, który w połowie XIV w. został rozbudowany przez ostatniego świdnickiego Piasta, Bolka II Małego.

Po 1392 r. Zamek stał się własnością dworu królewskiego w Pradze. Wkrótce nastały czasy zamętu: rewolucja husycka w Czechach, panowanie husyckiego króla Jerzego z Podiebradów i najazdy Macieja Korwina. W ogólnym zamieszaniu panowie na zamku przejęli w swoje ręce władzę nad okolicą. Zamek stał się siedzibą raubritterów i zyskał przydomek \\\"gospody morderców\\\". W 1545 r. zamek kupił i rozbudował Matthias von Lougau. Powstała luksusowa rezydencja obronna. Zmieniając nieustannie właścicieli, zaczął powoli popadać w ruinę. Opuszczono go w 1774 r.

Wkrótce nastała romantyczna moda na stare zamki. Pikniki w ruinach fundowali sobie m.in. ks. Heinrich Anhalt-Pless, następca tronu ks. Hohenzollern, wielkopolscy Radziwiłłowie, książę Devonshire czy nowojorscy biznesmeni. W malowniczych plenerach odbywały się wieczorne spektakle, a w jednym z nich wystąpił niemiecki poeta romantyczny Klar von Holtei. Wszystkie te nazwiska notuje księga gości. W ruinach rozgrywa się akcja powieści Paula Kellera \\\"Waldwinter\\\" oraz nakręconego na jego podstawie filmu. Na tutejszych podaniach W. Reimann oparł swoją sztukę \\\"Die weisse Frau der Kynsburg\\\". Kolejny właściciel, wrocławski profesor J. Bisching, rozpoczął odbudowę trwającą od XIX w. do dziś. Przed wojną istniało tu muzeum, którego zbiory rozgrabiono w 1945 r.

Na dziedziniec zamku dolnego wchodzi się przez piętrowy budynek bramy, którego elewacje pokrywają wspaniałe sgraffita z 1570 r. przedstawiające lwy, ornamenty roślinne i geometryczne. Drewniany pomost przewieszony nad dziedzińcem prowadzi do pomieszczeń mieszkalnych nad bramą, niegdyś mieszczących schronisko PTTK. Na rozległym dziedzińcu, otoczonym murami i bastejami, stoi kilkusetletnia lipa \\\"sądowa\\\", atrybut jurysdykcji patrymonialnej, zdobyczne działo z monogramem Napoleona.

Kamienny portal bramy zamku górnego zdobią alegorie cnót: Wiara, Miłosierdzie, Siła, Cierpliwość, Umiarkowanie, Nadzieja, orzeł Hohenzollernów i skrzydlate gryfy. W sieni, w niszy, pokutuje szkielet hrabianki. Nie chciała wyjść za wybranego przez ojca starca, więc podczas spaceru wokół murów popchnęła go w przepaść, za co ojciec zamurował ją żywcem. Wielkie płótno przedstawia cudowne ocalenie syna grafa, Jerzego von Ebena: młodzieniec, spadłszy z konia, wisi nad przepaścią zaczepiony nogą w strzemieniu, a wierny pies przytrzymuje uzdę. Wydarzenie miało miejsce w 1717 r. W komnatach eksponowane są machiny oblężnicze (makiety), tablice genealogiczne Piastów i mapy księstw, szlaki pochodu husytów, renesansowe portrety przedstawiające w wymiarach naturalnych Macieja z Łagowa i jego dwie żony. Ornamenty portali drzwiowych wykorzystują motyw ludzkiej głowy i stworów mitologicznych. Z galeryjki wysokiej wieży roztacza się piękny widok na okolice.

Zamek jest czynny codziennie oprócz poniedziałków, w godzinach 10.00-17.00. Przy kasie sklep a pamiątkami, mapami i kawiarenka. Samodzielne zwiedzanie zajmuje ok. godzinę. Bilety normalne 5 zł, ulgowe 2,50 zł.

dodane na fotoforum:

tomeksc

tomeksc 2013-12-21

byłem, piękne okolice

ma1go

ma1go 2013-12-21

Kiedy ja to wszystko nadrobię.....
Fajnie, że chociaż mogę dowiedzieć się o takich miejscach tu, od Ciebie :)

zamkipa

zamkipa 2013-12-21

dziękuję i pozdrawiam serdecznie;)

(komentarze wyłączone)