Tworków-kościół św.Piotra i Pawła

Tworków-kościół św.Piotra i Pawła

Sarkofagi Reitzwitzów.
Podczas prac osuszania terenu pod kościołem, pod posadzką znaleziono ukryte drzwi. Prowadziły one do krypty o wymiarach ok. 6 m x 2,5 m. Było tam 11 miedzianych sarkofagów z drewnianymi trumnami - a w nich ludzkie szczątki. Znalezisko od razu trafiło do rejestru zabytków województwa katowickiego. Dzięki finansom pozyskanym od Ministerstwa Kultury i Sztuki niezwłocznie zaczęto prace konserwatorskie nad zawartością krypty.
Po badaniach ustalono, że szczątki należą do rodziny Reiswitzów, którzy ufundowali kościół. Mimo, że byli protestantami, dzięki swoim wpływom uzyskali pozwolenie cesarza na pochówki na poświęconej ziemi. Inni protestanci byli chowani przy pątniczym kościółku św. Urbana na obrzeżach Tworkowa, gdzie później grzebano zmarłych na cholerę. Pośród 11 sarkofagów znajdowały się 2 duże i 9 małych. Metalowe sarkofagi z misternymi zdobieniami i płaskorzeźbami były bardzo zniszczone i tylko niektóre udało się odnowić.
Największym fenomenem jest liczba dzieci, które zostały złożone w rodzinnej krypcie. Jest to jedyny tak duży zespół sarkofagów dziecięcych w Polsce. Niesamowite są też stroje w jakich składano dzieci. Suknie z jedwabiu, adamaszku, z wyszywanymi wzorkami. Poza tym trumny były wyściełane atłasem, pod ciałami dzieci układano poduszki wypełnione puchem, a pod głową poduszkę z naturalnej gąbki morskiej. Najmniejszy z sarkofagów należał do zaledwie półrocznej Henrietty i można go zobaczyć wraz z innymi trumnami, które są wystawione w bocznej wnęce kościoła, tuż pod lożą kolatorską zwaną „Pańskim Pawlaczem”.

dodane na fotoforum:

(komentarze wyłączone)