Przechodzący przez rzekę zaprasza do BYDGOSZCZY

Przechodzący przez rzekę zaprasza do BYDGOSZCZY

Rzeźba autorstwa częstochowskiego rzeźbiarza Jerzego Kędziory, została odsłonięta 1 maja 2004 roku, z dniem wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Pomysł umieszczenia rzeźby nad Brdą pochodzi od wiceprezydenta Bydgoszczy w latach 2003-2005 Macieja Obremskiego. Rzeźba przedstawia młodego mężczyznę z przepaską na biodrach przechodzącego na linie rozpiętej nad rzeką. W jednej ręce trzyma żerdź, w drugiej – strzałę, a na ramieniu niesie rzymskie sandałki – takie same jakie posiada bydgoska „Łuczniczka”. Poniżej liny znajduje się jaskółka.

Figura wykonana jest z kompozytów żywicznych z pyłem mosiężnym. Wysokość figury to 2,2 metry, waga 50 kg. Żerdź ma długość 6m, a lina ponad 100 m. Postać utrzymuje pozycję pionową dzięki temu, że środek masy figury znajduje się pod liną, na której wisi. Twarz "Przechodzącego przez rzekę" ma rysy syna artysty Bartłomieja.

Rzeźbę nawiązuje się powszechnie do bydgoskiego posagu „Łuczniczki”. Młody mężczyzna reprezentuje adoratora pięknej „Łuczniczki”, który przenosi strzałę wypuszczoną przez spiżową piękność na drugi brzeg rzeki.

Postać „Przechodzącego przez rzekę” jest uznawany za jeden z najbardziej udanych przykładów nowoczesnej rzeźby w Bydgoszczy, dobrze wkomponowanej w Bydgoski Węzeł Wodny. Wartość obiektu podkreśla jego położenie przy moście Jerzego Sulimy-Kamińskiego.

dodane na fotoforum: