Pajączek i muszka

Pajączek i muszka

Manipulacje narcyza

Jeśli często miewasz wrażenie, że facet, z którym masz do czynienia, przekręca twoje słowa, odwraca kota ogonem i zrzuca na ciebie winę za każdy konflikt, a ty po rozmowie z nim niemal już nie wiesz, jak się nazywasz, bardzo możliwe, że na swojej drodze spotkałaś narcyza… Jego pokrętna logika to tak naprawdę manipulacje – gierki narcyza, mające na celu wywołanie określonego efektu.
Narcyz pokazuje różne twarze/maski różnym ludziom, zachowuje się jakby był zlepkiem różnych osobowości, gdzie różne osobowości dochodzą do głosu wobec różnych ludzi i przy różnych okazjach. Kiedy obserwujesz te różne maski jakie przybiera, różne 'wcielenia' narcyza to możesz odnosić wrażenie że masz do czynienia z czymś w rodzaju ludzkiego kameleona, zmiennokształtnej mentalnie kreatury. Raz jest pawiem, raz pawianem, raz przyjaznym labradorem kiedy inndziej wężem czy skorpionem. Czasem trudno uwierzyć że to ciągle ten sam człowiek...

Skłonność do manipulacji jest absolutnie fundamentalną cechą narcyza.
Manipulacja jest dla niego narzędziem do osiągania celów i uzyskiwania pożądanego efektu w określonych sytuacjach.
Narcyz dysponuje całym wachlarzem różnorakich manipulacji. Niektóre z nich są naprawdę podstępne, dlatego wcale nietrudno paść ich ofiarą. Kluczem do odpowiedniego reagowania i bronienia się przed manipulacjami, jest przede wszystkim rozpoznanie ich.

Jeśli nadal zastanawiasz się, po co właściwie narcyz sięga po swoje gierki i z czego one wynikają, pozwól, że podam ci kilka przykładów:
• kreuje swój wizerunek, a manipulacje pozwalają mu go podtrzymać;
• jest nałogowym kłamcą i dostosowuje rzeczywistość do swoich wyobrażeń;
• manipulacja służy mu do osiągania celów, np. podporządkowania sobie ciebie lub sprawienia, że coś zrobisz, czego on oczekuje;
• pozwala mu zdobyć władzę nad tobą i kontrolować cię;
• chce obniżyć twoją samoocenę, by uzależnić cię od siebie i pokazać swoją wyższość;
• chce wywołać w tobie poczucie winy;
• stosuje reakcję obronną, by odepchnąć od siebie odpowiedzialność za coś, co sam zrobił;
• bawi go obserwowanie reakcji różnych osób, które nastawia też przeciwko tobie;
• chce zmusić cię tym do starania się o niego i spełniania jego zachcianek.

Osobowość narcystyczna jest bardzo złożona, a jej cechy sprawiają, że nie tylko ma zaburzoną percepcję samej siebie, ale przejawia również skłonność do tworzenia toksycznych relacji.

- z netu

(komentarze wyłączone)